אוגנדה

 

גם אם כבר עשיתם ספארי באפריקה, אוגנדה היא המקום הבא לנסוע אליו ביבשת המדהימה הזו. אוגנדה קשורה בזיכרוננו במבצע אנטבה, באידי אמין וכיעד אלטרנטיבי להקמת מדינת ישראל, אבל אם מניחים להיסטוריה, יש ל"פנינת אפריקה" (כפי שכינה אותה ווינסטון צ'רצ'יל) המון מה להציע למטייל חובב הטבע ולמי שרוצה לבקר בכפרים האוגנדיים. ב-25 שנים האחרונות המצב הפוליטי באוגנדה יציב, ועמו עלתה רמת הביטחון האישי, בייחוד למטיילים. עם זאת, בדומה לארצות אחרות באפריקה, רמת הביטחון האישי כאן עדיין לא גבוהה כמו ביבשות אחרות בעולם. תקיפות תיירים לא נפוצות כבעבר אך עדיין קיימות. אין הכוונה להניע אתכם מלהגיע לכאן, אדרבה - אפריקה בכלל ואוגנדה בפרט היא מקום שכדאי מאוד לטייל בו, אך ההמלצה למטיילים באוגנדה, ובייחוד אלו שזו להם הפעם הראשונה כאן, להשתדל כמה שיותר לטייל בעזרת סיורים מאורגנים ומדריכים.

 

עיר הבירה קמפלה (Kampala) תציע לכם שירותים ומראות אורבניים, אך כבר בסמוך לה, כמו בכל רחבי המדינה, תמצאו שמורות טבע (והכוונה כאן לפארקים עצומים בגודלם) ונופים שכמו לא הופרעו מעולם על ידי האדם. אמנם יש כאן פחות בעלי חיים מאשר במדינות הסמוכות, אבל הספארי נחשב מצוין ולו רק בגלל סיורי הטבע המרתקים. בעבר היעד העיקרי לטיולים במזרח אפריקה היה הספארי של קניה. רק תרמילאים נועזים באמת טיילו במדינות השכנות או באיי האוקיאנוס ההודי הסמוכים לאפריקה. בשנים האחרונות עלתה קרנם של שני יעדים נוספים למטיילים באפריקה: אתיופיה ואוגנדה. אם אינכם תרמילאים, כדאי לעשות את הטיול הזה כמובן באופן מאורגן, ולו רק בגלל הדרכים המשובשות שתצטרכו לעבור בהן.

 

בשום מקום אחר ביבשת לא תוכלו לראות אריות בבוקר ואז לשים פעמיכם ליער הגשם כדי ללכת בעקבות שימפנזים, או להרגיש כחלק מ"ספר הג'ונגל" של רודיארד קיפלינג (או בגרסת הסרט של דיסני, אם אתם מעדיפים) בשיט בנהר מלא בהיפופוטמים ובתנינים לפני טיפוס על הגבעות הוולקניות של פארק בְּוִוינְדִי, ביתן של כמחצית מ-700 גורילות ההרים שנותרו בעולם.

 

קחו כדוגמה נוספת את הפארק הלאומי מפלי מורצ'יסון, הנמצא בצפון המדינה. זוהי שמורת טבע יפה הממוקמת באזור הדלתא של הנילוס ויש בה מפלים מדהימים. שמורה אחרת היא הפארק הלאומי קיבלה, הנמצא ביער גשם טרופי, וחיים בו סוגי קופים נדירים. גם הפארק הלאומי קווין אליזבת, שנמצא למרגלות הר רוונזורי, מדהים ביופיו וכולו סוואנה ומאגרי מים גדולים עם שפע בעלי חיים.

 

על ניהול עשרת הפארקים הלאומיים של אוגנדה ממונה רשות הטבע של אוגנדה (UWA), גוף ממשלתי אוטונומי למחצה האחראי לנושא שמירת הטבע באוגנדה. 

 

אם אתם כבר כאן, כדאי לצאת לסיור באזור אגם ויקטוריה. זהו האגם הגדול והמפורסם ביותר בכל אפריקה. האגם נמצא בגבול בין קניה, אוגנדה וטנזניה. הוא נחשב למקור הכלכלה והפרנסה העיקריים של המקומיים. בצפון-מערב אגם ויקטוריה נמצאים איי Ssese, איים בלתי מיושבים השייכים למדינת אוגנדה והמצוינים לטיולי טבע, דיג וצפרות.

 

איך מגיעים?

חברות התעופה הזרות יקחו אתכם בטיסה מנתב"ג לאנטבה, הלוא הוא נמל התעופה של הבירה קמפלה. אפשר (ומומלץ) לברר לגבי טיולים מאורגנים בכל חברות הטיולים שמארגנות טיולי ספארי. כאמור, רצוי להשתמש בבהדרכה מסודרת, בייחוד אם זו הפעם הראשונה שלכם בטיול מסוג זה.

 

אתרלשכת התיירות של אוגנדה

 

אוגנדה

שטח 236,040 קמ"ר
שפה אנגלית, סווהילית, ניבים אפריקאיים שונים
דת 66 אחוז נוצרים, 16 אחוז מוסלמים, 18 אחוז בני דתות אחרות
הפרשי שעות אין הפרשי שעות בין אוגנדה לישראל
מטבע שילינג אוגנדי
אוכלוסייה כ-26.5 מיליון איש
דרישות ויזה אפשר לקבל אשרה לשלושה חודשים בעלות של 50 דולר בכניסה למדינה; הויזה משותפת גם למדינות רואנדה וקניה

אוגנדה

 

אוגנדה כתבות אחרונות על אוגנדה

ביקרת במקום מגניב בטיול
האחרון שלכם?
ספרו על זה לכולם!
הוספת נק' עניין
יש לבצע לוגין כדי להוסיף נקודות עניין