לאוס

 

לאוס (Laos), השוכנת בדרום-מזרח אסיה, מוקפת כולה ביבשה וגודלה כמחצית מגודלה של צרפת. היא גובלת בסין, בורמה, וייטנאם, קמבודיה ותאילנד. המדינה נכבשה ברציפות על ידי הבורמזים, התאילנדים, הווייטנאמים, הצרפתים ולבסוף שהו בה האמריקנים במהלך מלחמת וייטנאם. לאוס הפכה למדינה עצמאית באופן רשמי רק ב-1954. לא בטוח שאנשים רבים יודעים איפה נמצאת לאוס. חבל, כי הארץ הקטנה, המיושנת והמקסימה הזאת בהחלט שווה ביקור. מקדשים יפהפיים, עבר מפואר, נהרות, מפלים, נזירים ופסטיבלים - את כל אלה תמצאו בלאוס. יחסית לשאר מדינות אסיה היא נקייה, בטוחה וידידותית, וכל שכיות החמדה שבה הופכות אותה לראויה לציון על מפת התיירות הישראלית.

 

בין השנים 1964 ו-1973 הפגיזה ארה"ב את לאוס ביותר משני מיליון טונות של פצצות, והפכה אותה למדינה המופצצת ביותר לנפש בהיסטוריה האנושית. ההפצצות האוויריות התבררו ככישלון טרגי, משום שהן השמידו מטרות שוליות בלבד, בזמן שהן הרגו ועקרו מבתיהם עשרות אלפי תושבים חפים מפשע. גם היום לא צריך לחפש רבות כדי למצוא זכר למורשת המורכבת של המדינה. רבים מעריכים כי בשדותיה של לאוס אורבים יותר מ-50 מיליון מוקשים טעונים, שהורגים ופוצעים מאות בני אדם מדי שנה ושנה.

 

בשנות השמונים המוקדמות צפתה לאוס מן הצד בעוד שכנתה הסוציאליסטית סין החלה להעביר רפורמות כלכליות. מנהיגי לאוס, שנאבקו בכלכלה הגוססת של המדינה, הבינו שגם לאוס חייבת להשתנות על מנת לשרוד, ובשנת 1986 החלו בשורה של רפורמות כלכליות משלהם, אשר התירו מיזמים פרטיים. המדינה נפתחה לתיירות בשנת 1989. התרמילאים היו הראשונים שהגיעו, אולם בשנים האחרונות מבקרים אמידים ומבוססים יותר מתחילים להגיע, ואיתם גם צרכיהם הבסיסיים – ספא, טיפולי בריאות, ועיצוב מאופק ואלגנטי.

 

המקדשים בלאוס הם הרבה יותר מאשר סתם מקום לפולחן. למעשה, הם בגדר "ליגת הקיסוס" של ההשכלה במדינה. לאוס היא אחת המדינות העניות ביותר בעולם כולו; הילדים פעמים רבות נאלצים לעזוב את בתי הספר עוד לפני שמלאו להם עשר שנים כדי להצטרף אל הוריהם בעבודה הקשה בשדות האורז. בעבור נערים רבים, המקדשים הם ההזמנות היחידה לעצמאות כלכלית (ישנם גם מספר זעום של מנזרים לבנות). ילדים קטנים רבים, החל מגיל שמונה, מגיעים למקדשים כדי ללמוד את תורת הבודהיזם, את ספרות לאוס, אנגלית, מתמטיקה, גיאוגרפיה, כימיה וביולוגיה.

 

אתר התיירות הרשמי של לאוס: Laos

 

 

לאוס

שטח 236 אלף קמ"ר
שפה לאוטית
דת 67 אחוז בודהיסטים מזרם הטהרוואדה, 33 אחוז משתייכים לדתות אחרות
הפרשי שעות לאוס מקדימה את ישראל ב-5 שעות
מטבע קיפ (Kip). ניתן להשתמש גם בבאט תאילנדי ובדולר אמריקאי
חשמל 220 וולט
אוכלוסייה כ-7 מיליון איש; 68 קבוצות אתניות שונות
אקלים טרופי (כולל מונסונים); העונה המומלצת לביקור היא בעונה היבשה, חודשים נובמבר-פברואר; באזור ההרים ניתן לטייל גם בחודשים מאי-יוני; בעונת המונסונים (יוני-אוקטובר) יורדים גשמים רבים
תחבורה הדרך הנוחה ביותר להגיע ללאוס היא באמצעות טיסה המשך מהשכנה תאילנד לנמה"ת בוויינטיאן או בלואנג פראבנג; בתוך המדינה מומלץ לנסוע באוטובוסים או מיניבוסים או לטוס (לערים הגדולות)
דרישות ויזה נושאי דרכון ישראלי חייבים באשרת כניסה שניתן להשיג בשגרירות ישראל במדינות השכנות ללאוס כמו בנגקוק

 


גלריית תמונות
 

 

לאוס כתבות אחרונות על לאוס

ביקרת במקום מגניב בטיול
האחרון שלכם?
ספרו על זה לכולם!
הוספת נק' עניין
יש לבצע לוגין כדי להוסיף נקודות עניין

לראות ולעשות בסביבה