מיאנמר

 

מיאנמר (שנקראה"בורמה" עד 1989) נראית כאילו נשלפה מספרי האגדות והיא מלאה במנהגים מיוחדים במינם.

 

יש בה נופים יפהפיים של יערות גשם, הרים, אגמים בצד מקדשים מוזהבים. רוב תושבי המדינה מתפרנסים מחקלאות כשהגידול העיקרי הוא אורז. 

 

התושבים נועלים סנדלי אצבע מעור, גומי וקטיפה, וגברים והנשים כאחד כמעט תמיד לבושים בבגד דמוי חצאית שנקרא לונגי (Longyi). הנשים קושרים את החציאות מהצד והגברים מלפנים, מתחת לטבור. 

 

במהלך חמישים השנים אחרונות הפכה בורמה למילה נרדפת לאסירים פוליטיים ולדיכוי צבאי קשה. למרות שבשנת 1989 היא נקראה מחדש בשם מיאנמר, רוב המדינות המערביות בחרו להתעלם מן השינוי ולהמשיך לכנות את המדינה בשם בורמה: זהו למעשה אקט מחאה נגד השלטון האלים והברוטלי, במיוחד מצד בריטניה וארה"ב.

 

אולם העמדה הזו הולכת ומתרככת בהדרגה ובזהירות. רוב המשקיפים הזרים מסכימים כי ישנה מגמת רפורמה משחררת אמיתית שמתרחשת במדינה, במיוחד לאור התוצאות של בחירות המשנה באפריל 2012. בבחירות האלו נבחרה מנהיגת הקואליציה האגדית, אונג סאן סו צ'י, לשבת לראשונה בפרלמנט.


בנובמבר 2015 זכתה מפלגתה של אונג סן סו צ'י (מפלגת הליגה הלאומית לדמוקרטיה) ברוב מוחץ בבחירות אך היא הייתה מנועה לכהן כראש המדינה (כתושבת חוץ) והיא משמשת יושת בראש של המפלגה. 

באוקטובר 2016 הסיר נשיא ארה"ב אובמה את הסנקיות שהטילה ארצו על בורמה בגלל המדיניות של החונטה הצבאית ששלטה במדינה. 
 

הקבוצות האתניות

 

הקבוצה האתנית הבורמזית כוללת יותר משני שליש מסך 56 מיליוני תושבי המדינה. כמות מסחררת של קבוצות אתניות אחרות מרכיבות את השליש הנותר (בין האטסי (Atsi), הווה (Wa) והזו (Zo) יש האומרים שקיימות כמאה קבוצות שונות, חלק טוענים שהמספר האמיתי יותר קרוב למאתיים). רוב קבוצות המיעוטים דורשות עצמאות מהממשל הפדרלי המרכזי. יכולת שליטה עצמית הוא נושא כל כך מרכזי בפוליטיקה הבורמזית עד כי לרבות מהקבוצות האתניות יש צבא משלהם. ואכן, בגלל הלוחמה הפנימית בין הקבוצות השונות הפך הצבא הבורמזי לכה חזק. מספר הסכמי הפסקת אש עם קבוצות מורדים מחזיקים מעמד עד מאז סוף שנות התשעים, אז עדיין נמשכים מאבקים באזורים שונים – שנמצאים מחוץ לתחום לתיירים – ולאחרונה היו דיווחים שונים על הפסקות אש שהופרו במקומות שהיו שלווים בעבר.

 

איך להגיע?

 

הדרך הטובה ביותר להגיע לבורמה היא דרך בנגקוק, בחברת Thai Airways International.

 

שגרירות מיאנמר בישראל

  • כתובת: בית הטקסטיל, רחוב קאופמן 2, קומה 12, תל אביב
  • טלפון: 03-5170760
  • שעות פתיחה: שני- חמישי, 8:30–16:00; יום שישי, 8:30–13:00

 

קידומת הטלפון של מיאנמר: 95+

 

עוד על מיאנמר בכתבה "מסע למיאנמר, הארץ המוזהבת"

 

 

מיאנמר

שטח 676,469 קילומטרים רבועים
שפה בורמזית
דת בודהיזם (89 אחוז)
הפרשי שעות מיאנמר מקדימה את ישראל ב-4.5 שעות
מטבע צ'אט
אוכלוסייה 54.5 מיליון נפש
אקלים במיאנמר ישנו אקלים עם עונות מונסון, עם עונה יבשה וקרירה מנובמבר ועד אפריל ועונה חמה ורטובה ממאי ועד ספטמבר. החודשים החמים ביותר בערים הם ממרץ ועד מאי, והטמפרטורה הממוצעת במהלך היום היא כ-29 מעלות צלזיוס
דרישות ויזה צריך להוציא ויזה למיאנמר כדי לבקר במדינה. ויזת תיירים טובה לביקור של עד 28 ימים. יש לבקש אותה בשגרירות בורמה או אצל סוכני הנסיעות ולקחת בחשבון שהנפקתה תיקח עד לעשרה ימי עסקים. אפשר להנפיק ויזה גם בבנגקוק, קטמנדו וניו דלהי

 


גלריית תמונות
 

 

מיאנמר כתבות אחרונות על מיאנמר