וייטנאם

 

לאחר שנים של התחלות כושלות, של מלחמות והרס, וייטנאם סוף סוף זוכה לרגעי חסד, תודות לדור חדש של יזמים, מסעדנים, מעצבים, בעלי מועדונים ואמנים, שרבים מהם נולדו לאחר המלחמה. זו כבר אינה אותה אומה סגורה שהייתה פה לפני דור שלם. למרות הסטיגמות, מעטים יודעים ששני שליש מהאוכלוסייה היא מתחת לגיל 30 ומשתוקקת לבוא במגע עם העולם הגדול. המדינה עדיין קומוניסטית בעיקרה ומנהיגיה עדיין שמרנים מבחינה חברתית, אך וייטנאמים צעירים סופגים בהתלהבות את התרבות העולמית ומערבבים אותה בשלהם.

 

לא משנה בני כמה אתם, לא תוכלו שלא להתפעל מווייטנאם של היום. אפילו לפני המלחמה ("המלחמה האמריקאית", כפי שהיא מכונה כאן), לווייטנאם היתה היסטוריה עשירה של מלחמה בפולשים אליה וחיים במחיצתם. בתחילה הגיע כיבוש בן אלף שנים על ידי סין, שאותה הצליחה וייטנאם לסיים במאה התשיעית לספירה, שבה השיגה המדינה את עצמאותה. לאחר מכן היא זכתה לכמעט מילניום שלם של צמיחה והתפשטות, לפני שהיא נכבשה בשנית על ידי הצרפתים באמצע המאה ה-19 (הם נזרקו משם ב-1954). ולאחר מכן התחילה מלחמת וייטנאם, שהסתיימה בניצחון הקומוניסטי ב-1975.

 

עשרים שנים לאחר סיום המלחמה, וייטנאם עוד נותרה מקום שולי ובלתי מפותח. לא היו כאן כמעט בתי מלון. לא היו מכשירי פקס. אפילו בתחילת שנות ה-90, לא היה חיבור לחשמל במהלך הלילה. אולם בשנת 1994 הפסיקה ארצות הברית את החרם הכלכלי שלה על וייטנאם, ובשנה שלאחר מכן היא פתחה כאן שגרירות. בשנת 2000 הממשלה התחילה בתוכנית כלכלית מבוססת שוק, ומשקיעים זרים החלו להגיע לווייטנאם. זה לא היה שינוי מהיר, כמו שהפיתוח של סין לעתים נראה, אך וייטנאם הפכה ליציבה כלכלית ולמפותחת יותר עם כל שנה שחלפה. לא ניתן להגיד שצלקות המלחמה נעלמו, אבל אם מתבוננים בנוחות היחסית של המדינה רק שני דורות לאחר סוף מלחמת וייטנאם – ובעובדה שדור זה של צעירי המדינה גדל יחד עם הניסויים הקפיטליסטיים של המדינה – נראה שניתן למצוא כאן מודל מבטיח למקומות אחרים שנהרסו בידי מלחמות ואימפריאליזם.

 

בתחילת שנות האלפיים הגיע מספר התיירים שביקרו במדינה לשיא. בניגוד למשוער, דווקא הפחד שלאחר ה-11 בספטמבר שיחק תפקיד חשוב בפופולריות הגדלה של המדינה. "וייטנאם ענייה אך מאורגנת, ויותר מכל נחשבת היום למקום בטוח לתיירים", הכריז ה"ניו-יורק טיימס". כמעט 40 שנה לאחר המלחמה, וייטנאם נחשבת למקום הכי בטוח באסיה, תודות לאוכלוסייה היציבה שבה, מנגנון שיטור יעיל ושיעור פשע זניח. לצד מלונות פאר עלו וצצו כפטריות אחרי הגשם מסעדות ובוטיקים בשכונות חדשות ואופנתיות וטרמינל נוצץ נפתח בהאנוי.

 

אם כבר הזכרנו את עיר הבירה האנוי (Hanoi), כדאי שנזכיר גם את הו צ'י מין סיטי (Ho Chi Minh City).

לעתים רחוקות מוצאים ששני קטבים כה מנוגדים במדינה אחת. עם אגמים מכוסים ערפל, מראה קולוניאליסטי מתפורר ומזג אוויר קריר, האנוי היא האח הגדול והחושב, שמטפח חיי תרבות ואמנות עשירים. הו צ'י מין סיטי (לשעבר סייגון) היא האחות הצעירה והתוססת: מהירה יותר, חדשה יותר וחמה יותר בכל המובנים. בשנות התשעים נחשבה האנוי כנגררת בעשר שנים מאחורי הו צ'י מין העירונית, עם פחות גורדי שחקים ודיסקוטקים. אך הסצנה הקולינרית של הבירה כיום מתחרה בזו שבהו צ'י מין, ומסעדות ומעצבים רבים התיישבו בשתי הערים במקביל. אפשר לומר שהשתיים מנוגדות ומשלימות זו את זו.

שלא כמו הו צ'י מין סיטי, המקבילה הראוותנית יותר בדרום, האנוי היא עיר ששם תוכלו למצוא גוצ'י בבלוק אחד ורוכב אופניים עמוס בסחורה בבלוק השני... 

 

 

אבל יש לשער שמי שבא לווייטנאם לא מחפש דווקא את פניה המערביות. וייטנאם היא קודם כל ובעיקר כפרים קטנים, נופים מדהימים של ג'ונגלים ואגמים, נהר המקונג הנפלא, חופים, שווקים כפריים וקסם אסייתי.

 

מטיילים נמשכים אל ווייטנאם בעיקר בשל יופייה הטבעי וקסמם של תושביה החיים בפשטות ובעבודה קשה. הנוף האופייני הוא שדות אורז אינסופיים, שבהם עובדות איכרות לבושות כובע עדול ומחודד בגב כפוף. תוכלו לטייל ליד נהר המקונג הנשפך בדרומה; לבקר בהו צ'י מין סיטי (סייגון לשעבר), העיר הגדולה והחשובה במדינה; לראות את האנוי הבירה; ולהגיע למפרץ האלונג, הנחשב לאחד המפרצים היפים בעולם (אם לא היפה שבהם), ובו 3,000 איים קטנטנים ויפהפיים. שיט בסירה קטנה בין האיים הוא, בעבור רבים, סיבה מספקת להגיע לווייטנאם.

 

תוכלו להגיע לכאן למקומות שנראים כרחוקים מכל ציוויליזציה, לראות מקדשים עתיקים שנשארו עדות לתרבות קדומה ולטעום מאכלים שלא ידעתם שקיימים. ברוכים הבאים לווייטנאם - מדינה הנטועה בעבר אך עם הפנים להווה.

 

טיפ: מניפה היא אביזר חשוב בביקור בוויטנאם ואם שכחתם - תוכלו לרכוש בכל מקום מניפות מסוגים שונים. 

 

אוכל:

מסעדות שמגישות אוכל ויאטנמי מתחלקות לשתי קטגוריות רחבות: קנטינות מוארות פלורוסנט עם כיסאות פלסטיק ועיצוב מינימלי וחדרי אוכל עם מפות ותאורה זוהרת שלרוב שוכנים בוילות צרפתיות ישנות. בשנים קודמות היה קשה למצוא מטבח ויאטנמי במסעדות נחשבות אך לאחרונה, גל חדש של מסעדות, כזה שמאחד עיצוב בטעם, שירות חלק ובישול מצוין, מספק את המעמד הבינוני של המדינה, שהולך וגדל.

 

ללא ספק, פו הוא המאכל הלאומי של ויטנאם. זהו מרק שמוגש במספר בגרסאות רבות ושונות של האטריות (Pho bo, pho ga, bun cha, bun bo nam bo, bun bo hue, bun rieu….). פו הוא חלק מרכזי מחיי היום יום פה. 


יש בוויטנאם אוכל רחוב נפלא ממש בכל מקום. 
 

טיפים

מסעדות - אם הינכם מרוצים מהשירות תוכל להשאיר טיפ קטן (1-2 דולרים)

מלונות - 1-2 דולר ליום למנקה

מוניות - טיפ זעום (לא הכרחי) - דולר או פחות

 

אתר: Vietnam

 

שגרירות ישראל

כתובת: Nguyen Thai Hoc 68, Hanoi

טלפון: 43-8433-140 (84)

 

וייטנאם

שטח 331,688 קמ"ר
שפה וייטנאמית
דת 80 אחוז בודהיסטים מזרמים שונים, השאר בעיקר נוצרים
הפרשי שעות וייטנאם מקדימה את ישראל בחמש שעות
מטבע דונג
אוכלוסייה 91 מיליון נפש
אקלים בווייטנאם שורר אקלים טרופי-מונסוני, המשתנה בהתאם לתנאים המקומיים בכל אזור. העונה האידאלית לביקור היא נובמבר-מרץ
תחבורה טיסות הפנים בווייטנאם יקרות יחסית, וכמעט כולן בחברת ווייטנאם איירליינס. האוטובוסים אמנם זולים, אבל הנסיעה בהם לא נוחה: הם צפופים, איטיים וישנים. הרכבות לא מהירות יותר, אבל הן צפופות פחות. האלטרנטיבה המקובלת היא שכירת מיניבוס עם נהג לנסיעה קבוצתית - זה אמנם קצת יותר יקר, אבל שווה את ההשקעה. אופציה אחרת, גם קצת יקרה, היא לשכור רכב עם נהג.
דרישות ויזה יש צורך באשרת כניסה לווייטנאם, שאותה ניתן להנפיק גם בארץ. מחיר הוויזה (לחודש) די יקר, יחסית למדינות אחרות בדרום-מזרח אסיה.

 

וייטנאם כתבות אחרונות על וייטנאם

ביקרת במקום מגניב בטיול
האחרון שלכם?
ספרו על זה לכולם!
הוספת נק' עניין
יש לבצע לוגין כדי להוסיף נקודות עניין
Six Senses Con Dao

טבע בתולי מקיף 50 וילות יוקרתיות במלון אקולוגי היושב על אי בדר...

54 Traditions Gallery

גלריה המתמקדת בהצגה ובמכירה של עבודות שונות של כל הקבוצות האתנ...

Art Vietnam Gallery

אחת מגלריות האמנות המודרנית הבודדות בעיר...

Mia Nha Trang

וילות ובקתות יפות אל מול חוף הים...

Sofitel Legend Metropole

מלון מפואר, ציון דרך יפהפה מ-1901 השוכן ברובע הצרפתי של האנוי...

Mia Mui Ne

ריזורט בוטיק אל מול הים ...

La Cucina

מסעדה איטלקית עם פירות ים מצוינים ופיצות בתנור במחיר סביר...

Nam Phan

אוכל מקומי במסעדה אלגנטית במיוחד...

Song Hoai

ההיסטוריה של הוי אן מהדהדת מכל קיר, מהמראות הדרמטיים ועד הפנים...

Quan An Ngon

טעימות מגוונות מהמטבח הוייטנאמי...

Mai Anh Pho Ga

...

Wild Rice

אוכל וייטנאמי במסעדה איכותית ...

La Fourchette

בין המסעדות הצרפתיות הטובות ביותר בעיר ...

סיור בהאנוי

סיור ברובע העתיק של האנוי...

מלון Six Senses

מלון Six Senses נמצא ממש על המים הכחולים, וזו בלבד - גם אם נתע...

מלון וספא La Résidence

מלון מעוצב למשעי ברמה גבוהה שתאהבו לצאת ממנו ולשוב אליו בין שי...