לוקסמבורג

 

המדובר במדינה הקטנה ביותר באירופה. מדינה קטנה, אבל עשירה מאוד. היא נמצאת במקום ה-4 במדד הפיתוח האנושי של האו"ם, כלומר במדד המאפיין את איכות ותוחלת החיים. לוקסמבורג היא מדינה ללא מוצא אל הים במערב אירופה. חלקה הצפוני של המדינה הוא חלק מהרי הארדנים, וחלקה הדרומי הוא רמה פורייה נמוכה. תושבי לוקסמבורג הם תערובת של קלטים, גרמנים וצרפתים. כשליש מתושבי לוקסמבורג הם עובדים זרים, התופסים כמחצית ממקומות העבודה במדינה. לוקמסבורג נמנית עם העשירות שבמדינות העולם, וכמעט שאינה סובלת ממתחים חברתיים.

 

אין ספק שבלוקסמבורג תזהו גם את התרבות הצרפתית וגם את הגרמנית. במלחמת העולם השניה, אגב, סיפחו הגרמנים את לוקסמבורג, אבל היא שוחררה בידי כוחות בעלות הברית בשנת 1944. בלוקסמבורג תשמעו בליל שפות. מדברים כאן גם צרפתית וגם גרמנית ותרגישו חופשיים לדבר באנגלית, כי גם את השפה הזו מדברים כאן. בבירה תמצאו לא מעט מוזיאונים וגלריות בהם תגלו את האמנות המקומית. סצנת האמנות כאן מפותחת למרות גדלה של המדינה.

 

המטבח הלוקסמבורגי מאופיין בבשר ציד בעיקר. ניכרת בו השפעה גרמנית יותר מאשר השפעה צרפתית.  תבשילי קדירה או בשרים בתנור תמצאו בלא מעט מסעדות טובות ברחבי המדינה.

 

זוהי דוכסות קטנה (כ-2,500 קמ"ר), שמספר תושביה כ-480 אלף ועיר הבירה שלה, ששמה אף הוא לוקסמבורג, קטנה אפילו יותר מבת-ים. מספר תושביה הוא פחות מ-100 אלף ורובם ככולם גרים בעיר העתיקה. התושבים מדברים בניב מקומי שנקרא בצרפתית: לוקסמבורז'ואז, אך כולם יודעים צרפתית, רובם גרמנית וחלקם גם אנגלית.

 

הדוכסות גובלת בבלגיה, גרמניה וצרפת. היא נוצרה כמדינה עצמאית בשנת 1815, בקונגרס וינה, שקבע סדר חדש באירופה בעקבות תבוסת נפוליאון בקרב ווטרלו.

 

יהודים חיו בחבל ארץ זה מהמאה ה-13, גורשו כמה פעמים וחזרו. ערב מלחמת העולם השנייה מנתה הקהילה היהודית יותר מ- 3,000 נפש. רובם נספו בשואה. היום היא מונה כ-1,600 נפש, מרביתם חיים בעיר הבירה.

 

קרב הבליטה (Battle of the Bulge, או קרב הארדנים), אחד הקרבות הגדולים של מלחמת העולם השנייה, נערך בחלקו בצפון לוקסמבורג, כאשר בחורף 1944 היטלר עשה את ניסיונו הנואש האחרון לעצור את צבאות בעלות הברית בהתקדמותן לעבר הריין. את התקפת הנגד האמריקאית, שהביסה את הגרמנים, ניהל הגנרל פטון (Patton). בלוקסמבורג נמצא מוזיאון ובו מזכרות שונות מאותו גנרל.

אתר אינטרנט: Luxembourg

 


 

לוקסמבורג כתבות אחרונות על לוקסמבורג

ביקרת במקום מגניב בטיול
האחרון שלכם?
ספרו על זה לכולם!
הוספת נק' עניין
יש לבצע לוגין כדי להוסיף נקודות עניין

לראות ולעשות בסביבה