גרנובל

גרנובל (Grenoble) היא עיר אוניברסיטאית מאז שנת 1339, שנבנתה על גדת נהר איזר (Isère). היא מפורסמת כמרכז אולימפי לספורט חורף בזכות ההרים המושלגים והיפים סביבה. 15 אלף איש גרים בה, אבל גרנובל רבתי כוללת כ-400 אלף איש. בספר "האדום והשחור" של הסופר הצרפתי הנודע סטנדאל (Stendhal) זוכה העיר לתיאור נרחב.

גרנובל נוסדה לפני כאלפיים שנה. במאה ה-3 לספירה כבר היתה מבוצרת. במאה ה-15 נבחר בה הפרלמנט המקומי הראשון. כמאה שנה מאוחר יותר התחוללו בה קרבות עזים בין קתולים לפרוטסטנטים. אזרחי גרנובל היו בין ראשוני המתקוממים במהפכה הצרפתית של 1789 והם קיבלו את נפוליאון בהתלהבות רבה מאוד בשובו מגלותו באי אלבה.

בגרנובל יש גם מוזיאון לאמנות (Musée de Grenoble), אמנם קטן, אבל עם אוסף מרשים

 

צאו לכיוון הנהר והחנו את הרכב בקרבת תחנת הרכבל (Téléférique). הרכבל יעביר אתכם מעל לנהר בתוך בועה שקופה אל המבצר של גרנובל. המבצר המרשים הזה נבנה במאה ה-19 ונותרו ממנו כיום רק שרידי החומות. הסתכלו סביבכם, ראו את הנוף המרהיב. הרכבל יקח אתכם לגובה של כ-500 מ' ומשם תראו את כל העיר. גרנובל המודרנית נבנתה סביב לעיר העתיקה, תחילה החלק המוקף גנים ואחר כך השכונות החדשות. עברו למרפסת המערבית של המבצר, משם תראו את מפגשם של הנהרות איזר ו-Drac. שמאלה משם תראו את כיפת הכור האטומי של גרנובל ואת בנייני המרכז הגרעיני.


עתה שובו בחזרה אל העיר העתיקה. בבניין העירייה הישן תראו שלט היסטורי המנציח את הצטרפותה של גרנובל למהפכה הצרפתית.

 

בכנסייה המרכזית, שנבנתה במאה ה-13, תראו ויטראז'ים יפים.

 

גרנובל שייכת למחוז Isère.

 

VideoPlayer
 

כתבות אחרונות על גרנובל

ביקרת במקום מגניב בטיול
האחרון שלכם?
ספרו על זה לכולם!
הוספת נק' עניין
יש לבצע לוגין כדי להוסיף נקודות עניין