ליון

ליון נמצאת בדרום מזרח המדינה ומשרה אוירה איטלקית משהו; כיכרות שלוות ושדרות משובצות בכנסיות גותיות וכנסיות מתקופת הבארוק. נהר הרון מפריד בין העיר העתיקה, בגדה הימנית, לבין החלק המודרני יותר שנמצא בגדה השמאלית.

 

בעבר נחשבה העיר לבירה העולמית של תעשיית המשי ועד היום היא משמשת כאחד המרכזים החשובים של ענף הטקסטיל. העיר נוסדה לפני כאלפיים שנה על ידי הרומאים וקיסרי רומא כמו אוגוסטוס, קליגולה וקלאודיוס חיו בה. עם בואה של הנצרות הפכה ליון למרכז דתי, עיר מסחר וצומת תחבורה. במהפכה הצרפתית היא נענשה ע"י הרפובליקנים, משום ששמרה נאמנות לבית המלוכה. גם במלחמת העולם השנייה סערו כאן הרוחות: ליון היוותה מוקד של המחתרת האנטי-נאצית ובעיר חיה קהילה יהודית גדולה וחשובה.

 

ליון נמצאת במקום מפגשם של שני נהרות: הרון (Rhone) והסון (Saône). יחד הם יוצרים חצי אי המהווה את מרכז העיר. מעבר לנהר הרון נמצאת ליון המודרנית ומעבר לסון, לרגלי הגבעה, בנויה ליון העתיקה.

 

מבחינה גסטרונומית, חשוב לדעת, ליון היא פנינה. נכון שלא כל המאכלים כאן ימצאו חן בעיניכם, ומעבר לכך, חלק גדול מהמטעמים אינו כשר, אבל אין ספק שתוכלו למצוא פה מטבח צרפתי מצוין. יש כמה מסעדות צרפתיות ממש טובות וללא ספק, תצאו שבעים. כדאי לנסות גם את היין.

 

סעו עד לנהר הרון, עלו על גשר והיכנסו לחצי האי. כאן תמצאו את כיכר בלקור (Place Bellecour), שבמרכזה פסלו של לואי ה-14 רכוב על סוסו. כאן גם נמצאת לשכת התיירות של ליון (Tourist office), בפינה הדרום-מזרחית של הכיכר. הלשכה פתוחה כל יום, 9:00-18:00 (עד 20:00 בזמן פסטיבל האורות). טל' 04-7277-6969. מטרו: Bellecour.

 

ברחוב היוצא מהפינה הדרום-מזרחית של הכיכר תמצאו את המוזיאון של האריגים (Musee des Tissus), בו יש אוסף מרשים של אריגים אירופיים מהמאות ה-14 וה-18 עם דגש על מוצרי תעשיית המשי של ליון. עוד תראו במוזיאון שטיחים פרסיים מהמאות ה-16 וה-18, קימונו מרהיבים מיפן, גלימות של קיסרי סין וגם אריגים מודרניים. בניין המוזיאון עצמו נבנה במאה ה-18 ושימש בעבר כארמונו של מושל המחוז.

 

ליון העתיקה שימשה כמרכז חשוב במאות 15-17. יש בה בנייני ציבור רבים, שנבנו בסגנון הרנסאנס וגם וילות מפוארות של עשירי העיר. גשו אל שפת נהר סון, פנו ימינה ולכו לאורך הנהר עד שתגיעו אל גשר המרשל ז'ואן (Pont Marshal Juin). עברו את הגשר והיכנסו לרחוב Baleine היוצר כיכר קטנה שבה מספר מסעדות נחמדות.

 

אחד המאפיינים של העיר העתיקה הם המעברים המקורים בין רחוב לרחוב, דרך בתים ולפעמים דרך חצרות. מעברים אלה נקראים טראבול (Traboule).

 

חזרו אל רחוב סן ז'אן, שהוא רחובה הראשי של העיר העתיקה, ופנו מערבה. עד מהרה תגיעו אל קתדרלת סן ז'אן, שבנייתה החלה במאה ה-12 ונמשכה 300 שנה. אנרי ה-4 נשא כאן לאישה את מריה מדיצ'י.

 

לא הרחק משם נמצאת תחנה של רכבת הכבלים, Funicular, איתה תוכלו לעלות דרך מנהרה אל גבעת פורבייר (Fourvière). בצאתכם מהתחנה העילית תראו מולכם את החזית המרשימה של הבזיליקה נוטרדאם. הבזיליקה הזו נבנתה במאה ה- 19, והיא מצטיינת בפרופורציות ההרמוניות שלה. מכאן גם נשקף נוף מדהים: תראו את כל העיר נפרשת לרגליכם.

 

חזרו אל כיכר בלקור וערכו באזור סיור קצר. ברחוב ויקטור הוגו היוצא מהכיכר מערבה תמצאו שפע של חנויות יפות במדרחוב שנעים ללכת בו.

 

ליון שייכת למחוז Rhône.

 

אתר: Lyon

 


גלריית תמונות
 

 

VideoPlayer
 

ליון כתבות אחרונות על ליון