פינלנד

 

פינלנד זה לא רק סאונה. פינלנד היא נופים מדהימים, היסטוריה ארוכת שנים ומזג אוויר ארקטי משגע וקר. מאז ומתמיד התרכזה אוכלוסיית המדינה בחלקים הדרומיים של המדינה והתופעה התגברה עם התפתחות תהליכי העיור בתחילת המאה ה-20. בצפון פשוט קר מאוד מאוד. האזור הארקטי של פינלנד מיושב בדלילות רבה. הערים הגדולות והחשובות ביותר בפינלנד הן: הלסינקי, טמפרה (Tampere), וטורקו (Turku).

 

העם הפיני הוא שילוב של שני שבטים גדולים, שהגיעו אל האזור משני כיוונים שונים: האחד, שבט הונגרי שנדד על פני מישוריה המזרחיים של אירופה צפונה ואילו השני הגיע מאזור מונגוליה של ימינו. קבוצה שלישית היא הסאמים (Sammies), קבוצה אתנית נפרדת, שחבריה הם התושבים המקוריים של צפון אירופה. הם קרובים במנהגיהם, מבנה גופם ואורחות חייהם לאסקימוסים החיים בצפון אמריקה. לאורך מאות בשנים עיקר פרנסתם היתה על עדרי האייל הצפוני, שסיפק את רוב צרכיהם בבשר, חלב, עורות וכבהמת משא. כיום, בעיקר מסיבות אקולוגיות, עברו הסאמים לעיסוקים כמו תיירות, דייג, מסחר ומקצועות חופשיים אחרים.

 

הפינים הם ממציאי הסאונה והיא חלק חשוב מאוד בדתם הקדומה ובתרבותם עד ימינו. חג היום הארוך בשנה, שנקרא כאן יוהאנוס (Juhannus) ונערך ב-23-24 ביוני, הוא האירוע השנתי החשוב ביותר לפינים.

 

המטבח הפיני מושפע מאוד ממטבחים אזוריים אחרים כמו השוודי והרוסי. הבסיס הוא תפוחי אדמה המוגשים ברטבים שונים מדגים ומבשר. עם המאכלים המסורתיים נמנים בשר צייד של בעלי חיים.

 

למרות שפינלנד היא ארץ של טעמים צלולים וחזקים – שמיר וקימל, וודקה ולאגר חזק – זהו גם מקום שבו גביעי גלידה מוגשים בציפוי של סוכר קינמון ואבקת קקאו, ובן הלוויה הפופולארי לכוסות הקפה הבלתי נפסקות הוא מאפה דונאט עצום ומתפקע במילוי ריבה.

 

אתר: Finland

 

 

פינלנד

שטח 338,145 קמ"ר
שפה פינית
דת 82% נוצרים לותרנים
הפרשי שעות אין הפרש שעות בין פינלנד לישראל
מטבע אירו
חשמל 220 וולט
אוכלוסייה 5.3 מיליון נפש
אקלים בפינלנד יש ארבע עונות המשתנות בהתאם לרוחב הגאוגרפי: החורף נמשך בין החודשים אוקטובר ומרץ ומצפון לחוג הארקטי לא זורחת השמש לאורך שבועות רבים. זוהי עונה קשה וקרה והטמפרטורה יכולה להגיע עד למינוס 15 מעלות. בצפון הארקטי – עד 30 מעלות מתחת לאפס. האביב נמשך עד לחודש מאי והקיץ – בין החודשים יוני-ספטמבר. בקיץ הטמפרטורה הממוצעת במשך שעות היום היא 20 מעלות צלזיוס. בתקופה זו לא שוקעת השמש מצפון לחוג הארקטי. הסתיו נמשך בין בחודשים ספטמבר ואוקטובר. בעונת הפריחה, מסוף מאי עד סוף ספטמבר, הצמחייה עשירה ומגוונת במידה מפתיעה.
תחבורה בפינלנד הכי מומלץ לנוע באוטובוסים כי הם יכולים לקחת אתכם לפינות הכי נידחות במדינה. גם רשת הרכבות יעילה למדי והן אפילו מגיעות עד לאזור החוג הארקטי. יש טיסות פנים, אבל זה כבר מייקר את כל השהייה. תוכלו לשכור רכב ולנהוג בכבישים הבינעירוניים המאוד נוחים של פינלנד. בחלק מהמקומות אפשר לשכור אופניים ולצאת למסעות קצרים על שני גלגלים, אבל את זה מומלץ לעשות בקיץ.
דרישות ויזה ישראלים לא זקוקים לאשרת כניסה לפינלנד

 


גלריית תמונות
 

 

פינלנד כתבות אחרונות על פינלנד