חירונה

עיר קטנה ומתוקה, בירת קוסטה בראבה. החלק העתיק של העיר, הממוקם על הגדה הימנית של הנהר אוניאר (Onyar), הוא מבוך של סמטאות תלולות, צרות ומרוצפות באבן, המטפסות לאורך הרובע היהודי עד לקתדרלה בפסגה. הבתים הפונים אל הנהר מתאפיינים בחזיתות צבעוניות מהממות.

 

כדאי לטייל בחלק זה של העיר ולהגיע לקתדרלה המונומנטלית עם החזית הברוקית הנהדרת, שעומדת בנקודה הגבוה ביותר בעיר ובה מרכז כנסייה גותי ("הספינה") הרחב ביותר בעולם.

 

מאוד כדאי לראות את ה-Tapiz de la Creacion, שטיח קיר ענקי הנמצא באוצר הקתדרלה, ומתוארך לשנת 1100. השטיח מתאר את יצירת העולם ומשתמש באיקונוגרפיות דתיות ומיתולוגיות. לצד אדם וחווה, יש הצגה של 4 הרוחות, אחת בכל פינה, נושפים בחצוצרות. מאוד יפה. עומק הפרטים וכוח הצבעים הוא מדהים.

 

לא רחוק מהקתדרלה נמצאת כנסיית סן פליו (Església de Sant Feliu) שגם בה מומלץ לבקר ומשם במרחק קצר נמצאים המרחצאות הערבים (Banys Arabs) - שריד לספרד המוסלמית. 


ויש פה גם סיפור על יהודים. הייתה פה התיישבות יהודית עוד לפני פלישת המוסלמים. כאן ייסדו את המרכז הראשון ללימוד הקבלה, וגם הרמב"ן נולד בעיר הזו בסוף המאה ה-12.

האגדה מספרת, שכשמת הרמב"ן בירושלים זהרה מנורה על קבר אימו וכך ידעו בעיר על מותו.

 

הנוכחות היהודית מורגשת במבנים הנמצאים משני צדי רחוב פורסה (Forca), והיא ניכרת גם מכיכר הקתדרלה בצפון עד לסוף רחוב פורסה בדרום, ובין הרחובות אוליביה אי פרט (Oliva i Prat) במזרח, ובלסטריאס (Ballesteries) בדרום. זהו אחד הרבעים היהודיים המעניינים ביותר בקטלוניה ואף בספרד כולה.

 

אחד האתרים המעניינים ביותר הוא המבנה המוכר מזה שנים כבית יצחק סגי-נהור - יצחק העיוור (Issac el Sec).

 

המבנה ממוקם בלבו של הרובע ומוביל אליו רחוב צר ותלול. הרחוב נפתח מחדש בידי עיריית חירונה בשנת 1975. זהו בניין מימי-הביניים מרהיב ביופיו, ששוקם וכבר החל לפעול. מומלץ לראות.

 

אתר: Girona

 


 


גלריית תמונות
 

 

VideoPlayer
 

חירונה כתבות אחרונות על חירונה