סְבַלְבָּרְד

 

סבלברד היא קבוצת איים גדולה אך מיושבת בדלילות שנמצאת בים ברנץ בין היבשת הנורבגית והקוטב הצפוני. היא ביתם של 2,400 תושבים בלבד, כמו גם של דובי קוטב, צבאים, אריות ים וכלבי ים. זהו הקצה הצפוני ביותר של אירופה, והנקודה הצפונית ביותר שמאוכלסת על ידי בני אדם ביישובי קבע.

 

ראשונים הגיעו לכאן כנראה הוויקינגים, שהמראות שראו כנראה לא השתנו כמעט עד ימינו. הרים וקרחונים מכוסי שלג; שממה קרה ואדירה. הצמחייה מסתכמת רובה באזוב, אך בקיץ תופתעו לראות פה כמה סוגי פרחים.

 

סבאלברד היא הקצה הצפוני של אירופה, ומלבד כמה בסיסיים צבאיים, הישובים שבה הם המקומות המיושבים הקבועים הצפוניים ביותר בכדור הארץ. האיים שוכנים במיקום צפוני בהרבה מכל חלק של אלסקה ומכמעט כל האיים הארקטיים של קנדה. הם בוודאי היו לכודים בקרח תמידי אלמלא ההשפעה המאזנת של זרם הגולף, ורק בזכות החמימות היחסית הזו הם בכלל ניתנים ליישוב.

 

האיים משתרעים על פני שטח של 62,050 קמ"ר, והגדולים שביניהם הם שפיצברגן (Spitsbergen), נורדאוסטלנדט (Nordaustlandet) ואדג'ייה (Edgeøya). האוכלוסייה הקבועה של האיים מרוכזת בעיקר במושבות המרכזיות לונגיירבין (Longyearbyen) וברנצבורג (Barentsburg) באי שפיצברגן.

 

כל המושבות בסבאלברד ממוקמות באי הראשי שפיצברגן:

בארצבורג (Barentsburg) – המושבה הרוסית היחידה שנותרה, שבה מתגוררים כ-400 תושבים.

הורנסונד (Hornsund) – תחנת מחקר פולנית, שבה מתגוררים 10 תושבים בחורף ובין 20 ל-30 תושבים בקיץ.

לונגיירבין (Longyearbyen) – "עיר הבירה" והמושבה הנורבגית העיקרית, שבה מתגוררים כ-1,800 תושבים.

נו אלסון (Ny-Ålesund) – המושבה האזרחית הצפונית ביותר בעולם, שבה מתגוררים פחות מ-100 תושבים.

סבאגרובה (Sveagruva) – מושבה שבה מתגוררים 210 תושבים.

 

האיים האחרים של סבאלברד אינם מיושבים, משום שהם כולם שמורות טבע שאינן ניתנות לגישה ללא אישור מיוחד. האיים נחלקים לשתי קבוצות שונות: קבוצת שפיצברגן, שבה נכללים האיים בארנציה (Barentsøya), אדג'ייה (Edgeøya) נורדאוסטלנדט (Nordaustlandet) ופרינס קרלס פורלנד (Prins Karls Forland), והקבוצה השנייה שבה נכללים האיים המרוחקים יותר ביירנייה (Bjørnøya), הופן (Hopen), קונג קרלס לנד (Kong Karls Land) וקוויטייה (Kvitøya).

 

במושבה לונגיירבין ניתן למצוא מספר מוזיאונים ואת הכנסייה הצפונית ביותר בעולם. המושבות מהתקופה הסובייטית, ברנצבורג, שעדיין מיושבת בחלקה, ופירמידן (Pyramiden), שננטשה לגמרי בשלהי שנות התשעים של המאה הקודמת, הן מעניינות למדי לביקור וכוללות (בין היתר) את שני פסלי לנין הצפוניים ביותר בעולם. ניתן להגיע אל שתי המושבות בשיט או בנסיעה ברכב שלג מלונגיירבין.

 

רוב המבקרים בסבאלברד מגיעים על מנת לחוות את הטבע הארקטי במצבו הפראי והעוצמתי ביותר. האיים כוללים קרחוני ענק והרים טרשיים, אך גם דובי קוטב, איילי קאריבו (זן של אייל צפוני קצר רגליים ומשונה), שועלי שלג, לווייתנים, כלבי ים ואריות ים. סבאלברד מפורסמת גם בשל מגוון הציפורים הרחב שבה, שכולל שחפי קוטב, יסעורי קוטב ותוכי ים. ניתן לצפות בלווייתנים לאורך חופי האיים, במיוחד בתקופת סוף הקיץ. מיני לווייתנים שונים, ביניהם לווייתנים גדולי סנפיר, קטלנים ולבנתנים לבנים, נוהגים להגיע אל מי הים ליד סבאלברד.

 

במהלך הקיץ הקצר, השלג הנמס בחלקים החמימים יותר של האיים מפנה מקום לשטחים נרחבים של צמחיית טונדרה שלעתים מנוקדת בפרחים עדינים.

 

באי אוכלוסייה של כ-3,000 דובים לבנים. יש לנקוט בכל אמצעי הזהירות על מנת להימנע מעימות איתם (מאז 1973 נהרגו שישה בני אדם על ידי הדובים הלבנים). בטיול מחוץ ליישובים יש חובה של החזקת אקדח כל הזמן עם דרישה לרישיון תקף. אם אין ברשותכם רישיון שכזה עליכם לצאת עם מדריך מוסמך. 

 

הדרך המקובלת לצפות בבעלי החיים הרבים שכאן היא בשיט בין האיים והקרחונים המתקיים בחודשי הקיץ.

 

למרות שבאופן עקרוני ניתן להיערך לסיור בסבאלברד בכוחות עצמכם, הרי המחסור בתשתיות והצורך לשאת נשק (ולדעת כיצד להשתמש בו) מחוץ למושבות הקבועות, כמו גם תנאי הסביבה הקשים (אפילו במהלך הקיץ), הופכים את הפעילויות המאורגנות מראש עם מדריכים מקצועיים להכרחיות בעבור רוב המבקרים באיים. ניתן להזמין פעילויות מראש דרך האינטרנט או בלונגיירבין.

 

תוכלו לצפות כאן ב"שמש חצות" - מ-20 באפריל בערך עד 23 באוגוסט. מסוף אוקטובר עד אמצע פברואר, השמש נראית תמיד מתחת לקו האופק, במקום להקיף בחצי עיגול את השמים, כמו שאנחנו רגילים.

 

אפשר לבקר כאן גם בחודשי החורף וליהנות מפעילויות החורף המיוחדות שמציע המקום. 

 

אתר: Svalbard

 

 

סְבַלְבָּרְד

אקלים ארקטי, אלא מה? הטמפ' הממוצעת בקיץ היא 6 מעלות ובחורף 16-. כדאי להגיע לכאן בין יוני לאוגוסט, גם בגלל האור, ואם אתם ממש מתעקשים לבוא לכאן עבור סקי וספורט חורף, בואו בין מרץ למאי, כשהטמפרטורות מתחילות לעלות

 


גלריית תמונות
 

 

VideoPlayer
 

סְבַלְבָּרְד כתבות אחרונות על סְבַלְבָּרְד