המבורג

אחת הערים היפות בגרמניה, מרכז תרבותי ומוסיקלי וגם מרכז מסחרי ותעשייתי גדול על גדות נהר אלבה (Elbe). זוהי העיר השנייה בגודלה בגרמניה וגם עיר הנמל השנייה בגודלה באירופה. היא מוקפת באגמים ונחצית על ידי תעלות מים רבות וגשרים פסטוראליים (המבורג הינה העיר האירופאית עם מספר התעלות הגבוה ביותר), שבגללן היא מכונה "ונציה של הצפון".

העיר עשירה במבני ארכיטקטורה יפהפיים והיא נחשבת לעיר הירוקה ביותר בגרמניה. כאן לצד אזורים מתועשים וכרך סואן תוכלו למצוא פינות ירוקות רבות, פארקים וגנים ירוקים ושקטים.

 

באופן מובן הייתה העיר מטרה להפגזות במלחמת העולם השנייה ולקראת סוף המלחמה היא הייתה לא הרבה יותר מערימת חורבות. אך עם הרבה נחישות רוב העיר נבנתה מחדש בסגנון הישן, כך שהיום יש בה הרגשה נעימה של ימי העבר.

 

האתרים מפוזרים בעיר, כך שהדרך היעילה ביותר להגיע ממקום למקום היא הרכבת התחתית – האו-באן (U-Bahn) או האס-באן (S-Bahn) שתחנותיהן מסומנות במפות התיירות של העיר.

 

במשך היום העיר העתיקה והמיוחדת הזאת נראית סואנת כמו כל מטרופולין אירופאי. בלילה היא אמנם נרגעת, אבל יש מקומות רבים, שלא כל כך נעים להסתובב בהם. אזור תחנת הרכבת למשל, שביום הוא מרכז מסחרי הומה ועמוס, הופך בלילה לשוק בשר, כשבכל קרן רחוב עומדת יצאנית. המבורג של היום היא בהחלט לא המבורג של הלילה.

 

העיר מלאה בבניינים מפוארים להדהים, מרכזי קניות עשירים, בתי קפה ומסעדות. שרפה גדולה, שהתחוללה כאן בשנת 1842 כילתה כמעט את כל העיר העתיקה, אבל הבית הראשון שנבנה לאחר מכן עדיין עומד על תילו ותוכלו להתרשם ממנו ומהרחובות הצרים והסימטאות הציוריות שבסביבתו. זוהי, אגב, גם אחת הערים היותר ירוקות בגרמניה. יותר מ-70 אחוז מהעיר מכוסים בצמחייה, פארקים, אגמים ותעלות. את הסיור בעיר כדאי להתחיל באוטובוס תיירים היוצא מתחנת הרכבת. הסיור המודרך נערך באנגלית והוא לא יקר ומאוד מעניין וממצה.

 

הנמל של המבורג מכיל מבנים היסטוריים רבים, ביניהם מגדל השעון (Uhrturm) ולאנדונגסבריקן (Landungsbücken), מבנה בעל כיפה ירוקה, ממנו מפליגות מעבורות הנוסעים. האזור יפה מאוד ואפשר להסתובב שעות על המזח ולהתפעם מהמראה הנהדר ומגודלו העצום של הנמל.

 

ממזרח לו נמצא רובע שפייכרשטדט (Speicherstadt), רובע מגורים יפה ואותנטי.

 

צפונה מהנמל תמצאו את רובע סאנקט פאלי (St. Pauli), מרכז תרבות חשוב בעיר, שבו בתי קפה יוקרתיים, אולמות קונצרטים, ברים וגם עסקי סקס שונים. כיום, הרובע נשלט ברובו על ידי תעשיית הסקס, שמתרכזת ברחוב Reeperbahn.

 

הרובע הנמצא מערבית לשם נקרא אלטונה (Altona) ובו תמצאו אוכלוסיות זרים שונות, ביניהם פורטוגזים, מה שאומר שיש כאן גם מסעדות פורטוגזיות טובות שכדאי לנסות. שוק הדגים של הרובע מושך אליו המונים בימי ראשון בבוקר.

 

המרכז המסחרי של המבורג נמצא מסביב לאגם ביננאלסטר (Binnenalster) רחב הידיים וליד בית העירייה (Rathaus). הבית מעוצב בסגנון נאו-רנסאנס ומתקיימים בו סיורים למבקרים (כתובת: Rathausmarkt, 1).

חמישה מגדלים בולטים מאוד בנוף העיר, כולם צריחי כנסיות. שתיים מהכנסיות נמצאות במרחק הליכה קצר מבית העירייה.

הראשונה היא סאנקט פטרי קירכה (St. Petri), הכנסייה הגותית ע"ש פטרוס הקדוש. זהו, למעשה, המבנה הישן ביותר במרכז העיר (כתובת: Bei der Petrikirche).

הכנסייה המרשימה השנייה היא כנסיית יעקב הקדוש, סאנקט יאקובי קירכה (St. Jakobi), שנבנתה בסגנון גותי (כתובת: Jacobikirschhof).

כנסייה גותית נוספת הנמצאת ממש בסמוך היא סאנקט קתרינן (St. Katharinen), שמגדל הבארוק שלה מתנוסס לגובה רב (כתובת: Katharinenkirchhof 1).

לידה נמצאת הכנסייה סאנקט ניקולאי (St.-Nikolai-Kirche) שבה שרד אחרי מלחמת העולם השנייה רק מגדל בודד, שהוא השלישי בגובהו בגרמניה.

 

צ'ילה-האוס (Chilehaus) הוא אחד המבנים המיוחדים בעיר. קצה הבניין נראה כמו חרטום של אונית נוסעים ומשני צידיו המבנה מאוגף בביתנים קטנים המסמלים את גלי הים הנשברים על הספינה. הוא תוכנן על ידי הארכיטקט האקספרסיוניסטי פריץ הגר (Höger) בשנים 1922-4. כתובת: Fischertwiete, 2.

 

אזור הקניות של העיר נמצא ליד סניף הדואר הישן ברחוב Poststrasse.

 

אתר אינטרנט: Hamburg


 


גלריית תמונות
 

 

VideoPlayer
 

המבורג כתבות אחרונות על המבורג

ביקרת במקום מגניב בטיול
האחרון שלכם?
ספרו על זה לכולם!
הוספת נק' עניין
יש לבצע לוגין כדי להוסיף נקודות עניין