קיד וקסידי בפטגוניה
{{$Map.totalDistance}} ק"מ

"קיד וקסידי" הם שמות שמוכרים לרבים מכם, גם אם לא ראיתם את הסרט המפורסם עם פול ניומן ורוברט רדפורד. הידעתם שמתישהו שמהלך במנוסתם מרשויות הוק האמריקאיות הם ניסו להתיל חיים חדשים בפטגוניה?
נכתב ע"י מערכת מגלים
20.09.2011
הצג על המפה
{{$ArticlesData.CurrentArticle.DisLikes}}%
0
296
שמור

זהו סיפורם של שלושה אמריקאים הרפתקנים שלפני מאה שנה קשרו גורלם לתקופה קצרה בחבל ארץ יפהפה הנמצא בדרום ארגנטינה. הארי, סנטיאגו ואתל, חיו כמעט ארבע שנים בצ'ולילה (Cholila) אשר בצפון פטגוניה. כאן היה הבית האמיתי היחיד שאי פעם היה להם, עמק ירוק שבו זיעה, כסף וסבלנות הביאו להם שקט נפשי, צמיחה וכבוד. אך הם אף פעם לא יכלו להפסיק לברוח לגמרי.

 

אלו לא היו השמות האמיתיים שלהם, כמובן. גנבי סוסים, שודדי בנקים ורכבות, חכמים מספיק בכדי ליצור לעצמם זהות חדשה מפעם לפעם, והשלישייה שעליה מדובר ידועה יותר בהיסטוריה כבוטש קסידי (Butch Cassidi) הכריזמטי, סאנדנס קיד (Sundance Kid) הזריז ואטה פלייס (Etta Place) הצלפת, הפושעים המפורסמים ביותר במערב הפרוע. כל מעריץ מושבע של הסרט המצליח משנת 1969 יכול לספר לכם שקיד וקסידי נהרגו בבוליביה בקרב אקדחים. יכול להיות אפילו שזה נכון. אך מה שכמעט אף אחד לא יודע, פשוט בגלל שפרט זה הושמט מגרסת הסרט, זה שמשנת 1902 עד 1905, לפני הסוף המר, התחבאו הפושעים לרגלי הרי האנדים, שם בנו כמה בקתות, חיו בנוחות, גידלו עדר של יותר מ-400 ראשי בקר ו- 1,000 כבשים, ותחת הזהות הבדויה שלהם ניסו להשאיר את עברם מאחוריהם.

 

ב-1902 הציעה פטגוניה את כל מה שפורע חוק נמלט יכול לבקש: בחלק הדרומי ביותר של הארץ הדרומית ביותר, ביבשת הדרומית ביותר, לא היו ערים גדולות ובלשים שמרחרחים בכל פינה; לא היו כבישים אמיתיים וגם לא עמודי חשמל עם תמונות של אנשים מבוקשים. במקום אלה, הייתה בשפע אדמה לרעות ולבנות בה חוות, הסוסים המקומיים היו מצוינים וכמה אקדוחנים אמריקאים השתלבו מצוין בקהילה הקטנטנה שכללה חוואים צפון-אמריקאים, מתיישבים וולשים וגאוצ'וס - קאובויז ארגנטינאים קשוחים בעלי תרבות פשע משלהם. בצ'ולילה היו השלושה בטוחים. חבל שהם לא נשארו שם לנצח. ב-1902 קסידי כתב לידידה מכתב (על מעטפתו צוין שנשלח מצ'ולילה) שבו ציין שהוא עדיין בחיים. המכתב הארוך מסביר איך ומדוע הוא נעלם אל אחד המקומות המבודדים בעולם. הוא תיאר איך כל אחד מפורעי החוק שבחבורתו "ירש" כעשרת אלפים דולר - שנמשכו באיומי אקדח מבנק בנבדה - וכיצד, בעזרת פרי עמל הפשע, פנו דרומה אל אחד המקומות המבודדים בעולם, שינו את זהותם וחיפשו התחלה חדשה.

 

בצ'ולילה הם סוף סוף מצאו את מה שחיפשו: המחבוא המושלם. ארבעה עמקים נפגשים כאן בעמק מכוסה צמחייה ירוקה. משמעות השם צ'ולילה הוא "עמק יפה" בשפת המפוצ'ה המקומית. על המדרונות הנמוכים מכוסה כס האנדים ביערות עצי מחט ובעצי אלרסס (סקויה ארגנטינאית) בני 3,000 שנה. בחלקם הגבוה יותר של המדרונות נגלים חלקים עירומים של ההר בצורת אבנים אפורות, כשמעליהם מזדקרות 3 פסגות (Tres Picos) בגובה 2,500 מטר, שנשארות מושלגות אפילו בקיץ. אגמים קפואים בכחול עמוק, בהם לזמה (Lezama), פלגריני (Peligrini) וסיסנה (Cisne), מתנקזים אל נהר יחיד וצלול, הקרילאופו (Carrileufu), שזורם לאטו למרגלות העמק עשרות ק''מ עד שמגיע לאגם ריבהדביה (Rivadavia), שבקצהו הצפוני של הפארק הלאומי לוס אלרסס.

 

קסידי קצת התקשה בכתיבה והייתה לו נטייה לשגיאות כתיב, אך הוא תיאר את צ'ולילה ואת פטגוניה כולה ברגש אמיתי ופשוט: "חלק זה של המדינה נראה כל כך טוב, שנשארתי, ונראה לי שלתמיד, כי אני אוהב את המקום יותר ויותר בכל יום... הארץ היא מדרגה ראשונה... לא ראיתי מדינה עם דשא יפה יותר, וכל כך הרבה ממנו, מאות על מאות של קילומטרים". החורפים היו מתונים, ימי הקיץ מדהימים, הדשא "בגובה הברכיים בכל מקום" וגם היו "הרבה מי הרים קרים". אבל הכי חשוב, פטגוניה הציעה מרחבים: מרחב לגידול בקר, מרחב לבנות בתים ומרחב כדי לחיות בו מבלי להיראות. הייתה כאן כל כך הרבה אדמה ריקה שקסידי צפה שהיא לעולם לא תתמלא באנשים - "גם לא במאה השנה הקרובות".

 

 

VideoPlayer
 

אין ספק - גם מאה שנה אחר נבואתו של קסידי, פטגוניה היא עדיין ארץ של מקומות חבויים, עמקים מוסתרים והרפתקאות סוסים - ומרחביה עצומים כמו אלו במערב ארצות הברית אך עם פחות כבישים, פחות עיירות ויותר נוף מכפי שאדם אחד יכול לראות בתקופת חיים שלמה. עם זאת, התרחשו כאן בכל זאת כמה שינויים, בעיקר בזכות תשתית התיירות המצוינת של אמריקה הלטינית. בצפון פטגוניה ערים כמו ברילוצ'ה, אל בולסון ואסקל, מציעות זוהר, המולה וקניות. בדרום פטגוניה פתח שדה תעופה מודרני לקהל המטיילים אזור שלם של ארץ הקרחונים, והכלכלה הלא יציבה של ארגנטינה מבטיחה הנחות גדולות ובתי מלון ריקים. אך גם האיכויות הבסיסיות שמשכו את קיד וקסידי עדיין מצויות בשפע.

 

בצ'ולילה נמצאים הצריפים שבנו קיד וקסידי, שבקושי עומדים עדיין על תלם. הצריפים ממש במצב גרוע וכמעט מתפרקים לגמרי. התוכנית לשימור הצריפים כמוזיאון תקועה בבירוקרטיה פרובינציאלית כבר שנים. מיעוט המבקרים שמגיעים לכאן הופך את מנגנון גביית דמי הכניסה להוצאה כספית שאינה מכוסה על ידי דמי הכניסה עצמם. לכן, האתר לא שמור ועומד בסכנת התפרקות. ציידי מזכרות כבר הורידו דלתות מציריהן, חלונות ואפילו חתיכות טפטים מחדרו של קסידי. אם אתם בכל זאת רוצים הוראות איך להגיע שאלו כל אחד, אך לפני כן הישבעו לכבד את המקום.

 

כותב הספר "In Patagonia", ברוס צ'טווין (Bruce Chatwin) ביקר כאן ב-1970, ולטענת המקומיים כלל לא הבין את השתלשלות האירועים. שלושת נמלטי החוק בחרו מיקום מעולה - הבקתה ושני מבנים נוספים היו חבויים בינות לעצים, בעמק רחב ושטוח. נהר קטן, ריו בלנקו, השורץ דגים קטנטנים, זרם לו מאחורי המבנים. מאה שנה בהחלט עושות הרבה נזק. בבקתה המרכזית, שבה ארבעה חדרים, יש יותר חורים מאשר גג. הדלתות והחלונות חסרים לגמרי. עבודת היד של שני האמריקאים בולטת לעין במבנה הנמוך, השונה מהמבנים השכנים. הנגיעה הביתית של אטה גם היא גלויה לעין: פנלים מסודרים וחתיכות טפט עם שושנים ורודים. עם סיום בנייתו הפך הבית מיד למפורסם ביותר בעמק. קיד ואטה יצאו יחד למסע קניות בינלאומי ומילאו את המקום בכלי חרסינה, סכו"ם, רהיטים ואפילו בחלונות בסגנון צפון-אמריקאי שהוציאו למקומיים את העיניים. בחור איטלקי שהגיע לביקור במקום תיאר אותו כקדמת הנוחיות, כולל קירות מלאים תמונות ממוסגרות, חפצי אמנות קנויים והרבה נשק ופלצורים יפים. קיד וקסידי שכרו גאוצ'וס שיעשו את העבודה, ובהשראתה של אטה בילו את זמנם החופשי בקריאה. הם גם עסקו בהרבה ניירת: מבוך של רכישות ומכירות, חברות מניות פרטיות וציבוריות ותביעה משפטית מסובכת לבעלות על האדמה. בקיצור, הם חזרו למוטב. בביקורו של המושל באזורם עשו האמריקאים מסיבה לכל העמק. קיד ניגן מנגינות ארגנטינאיות בגיטרה והמושל רקד עם אטה לפני שפרש לשינה טובה במיטתו של קסידי.

 

זה כמעט בלתי אפשרי כיום להבדיל בין קיד וקסידי ששיחקו בסרט ההוליוודי ובין קיד וקסידי האמיתיים. קסידי בגילומו של פול ניומן וקיד בגילומו של רוברט רדפורד השתלטו אולי לגמרי על הדמויות האמיתיות. קיד למד ספרדית ומוסיקה מקומית, בזמן שקסידי ניסה ללמוד את השפה והתקשה מאוד להבין את הרכילות המקומית. קסידי עשה טעות חמורה כשהשאיל סוס לאסיר במנוסה. הייתה זו מחווה אימפולסיבית של סולידריות עם אדם שנמצא במנוסה, אך הסיפור הסתיים במשפט. השמועות הגיעו לבואנוס איירס ואחר כך לניו יורק, וב-1903 אחד מבלשי פינקרטון העקשנים נחת בארגנטינה עם מודעות "מבוקשים" בספרדית. הלחץ החל להתהדק על האידיליה, וכאשר נשדד בנק בריו גאז'גוס, כאלפיים קילומטר משם, בידי שני צפון-אמריקאים אחרים, החשד נפל על קסידי וקיד. לאחר השוד, שוטר שהיה מאוהב באטה גילה לשלושה שהמשטרה המחוזית בדרך. מואשמים בפשע שלא ביצעו ורדופים בשל פשעים שכן, החליטו קיד, קסידי ואטה לא לחכות. הם ברחו מצ'ולילה ורכבו צפונה, שוב נמלטים מזרועו של החוק. סוף הסיפור עדיין נמצא תחת מחלוקת חריפה, אך הוליווד כמעט פגעה בול: לאחר שוד שהתפספס, בבוליביה, שני הגברים כנראה נתפסו ונהרגו בידי חיילים. על גורלה של אטה לאחר מכן הדעות חלוקות עד היום. יש תיאוריות רבות על המשך חייה: שחזרה לארצות הברית (לניו יורק או לטקסס); שנהרגה ביריות בארגנטינה או שהתאבדה שם; שמתה ש-1922, 1924 או 1966, ואלה רק מעט מהאפשרויות שמועלות מדי פעם בפעם. מה שבטוח הוא שסרטו של ג'ורג' רוי היל מ-1969, בכיכובם של ניומן, רדפורד וקתרין רוס, חקק את שמם של השלושה בתרבות הפופולרית והפך את הדמויות הידועות לשמצה לגיבורים רומנטיים.

תגובות

דרג:
לא שווה לבקר
התחברות
תגובה
{{comment.FirstName}} {{comment.LastName}}
{{comment.CreateDate | datetime}}
{{comment.Comment_ClearText}}
תגובה לתגובה{{child.FirstName}} {{comment.LastName}}
{{child.CreateDate | datetime}}
{{child.Comment_ClearText}}
ביקרת במקום מגניב בטיול
האחרון שלכם?
ספרו על זה לכולם!
הוספת נק' עניין
יש לבצע לוגין כדי להוסיף נקודות עניין
איך להגיע לברילוצ'ה?

דרכי ההגעה אל ברילוצ'ה ...

הפארק הלאומי נאוול וואפי

פארק לאומי המתויר ביותר במדינה בזכות נופיו הנהדרים והפעילויות ...

שיט בין הקרחונים

שיט המאפשר לכם ליהנות מהמחזה המדהים של הקרחונים וגושי הקרח הנו...

לגונה נימז

הטבע האמיתי של פטגוניה במרחק הליכה ממרכז קלפטה...

איך להגיע?

להגיע אל קלפטה דרך האוויר והיבשה...

La Parrilla de Tony

מסעדת בשר המתהדרת בסטייקים מצוינים וגדולים...

El Boliche de Alberto

המסעדה המפורסמת ביותר בקרב הישראלים המבקרים בברילוצ'ה ...

Estancia Cristina

חווה מבודדת במרחבי פטגוניה המציעה חדרים בסגנון כפרי-אלגנטי ונו...

Hostel Sheldany

הוסטל מקומי נוח ונחמד. לרוב המקום מלא בתרמילאים אבל מומלץ גם ל...

Eolo

סגנון יוקרתי, מיקום נפלא בעמק מרוחק וגישה נוחה אל הקרחונים - ...

Casimiro Biguá

מסעדה ובר-יין אופנתי בעיצוב חמים...

Los Cerros

נוחות, אוכל משובח והרפתקאות נהדרות במלון החדש שנמצא בגן העדן ש...

Los Cerros

נוחות, אוכל משובח והרפתקאות נהדרות במלון החדש שנמצא בגן העדן ש...

Design Suites El Calafate

מלון מעוצב ועתידני עם קירות זכוכית ונוף אל אגם ארגנטינו הכחול ...

טרקים בפיץ - רוי

טרקים באזור אל צ'אלטן המובילים אל האגמים בבסיסי ההרים המפורסמי...

חוות מקומיות

ביקור בחוות מקומיות מאפשר ליהנות מהאופי המחוספס של פטגוניה ואנ...

Che Lagarto Hostel

אם ישנו בעולם הוסטל אשר ראוי לתואר "הוסטל בוטיק", מדובר במלון ...

Posada Los Alamos

שיא הפאר בלב אזור פטגוניה המחוספס...

Casa de Té Kau Kaleshen

בית תה המציע קינוחים לשעת התה...

Pascasio M

לסעוד על אומצות בקר מדממות ברוטב יין...

La Toldería

הפאב של אל קלפטה...

Helados Jauja

גלידה שמיימית...

Patagonia Rebelde, Posasa + Historia

האופציה האידיאלית לתיירים שרוצים לגלות את המהות האמיתית של פט...

Hotel Alto Calafate

מראות פנורמיים ושירות מצוין מאפינים מלון זה...

Kau Yatun Hotel de Campo

חווה טיפוסית פטגונית שהפכה למלון מסורתי...

Los Notros

מלון ייחודי שניצב ממש ממול לקרחון פריטו מורנו, עם נוף בלתי נשכ...

Hostería Nacional Isla Victoria

לודג' מבודד באי ויקטוריה שבאגם נאוול ואפי שמוגדר כשמורת טבע ...

קרחון פריטו מורנו

"שדה הקרח" המדהים של דרום האנדים והקרחון המפורסם של פטגוניה...

La Cocina

אוכל בסגנון ביסטרו הכולל פסטה טריה, פורל טרי ובשרים העשויים בפ...

La Tablita

מסעדה קולנית ורועשת הידועה בבשרים ובדגים הצלויים שלה...

מברילוצ'ה לפוקון

יום מעבר מארגנטינה דרך שמורת "שבעת האגמים" אל צ'ילה המיוערת ...

הפארק לאומי לוס גלסיירס

לוס גלסיירס הוא פארק לאומי בפרובינציית סנטה קרוז שבפטגוניה ...