בנגקוק

בנגקוק היא כרך אסייתי עצום שבו מודרניזציה דינמית ומסורת תאילנדית משתלבים יחד, ולכן לצד עשרות מקדשי דת מדהימים ביופיים בעיר העתיקה תוכלו למצוא בעיר החדשה פאר מערבי בדמות מרכזי קניות הגדולים, מוזיאונים מרשימים, מסעדות משובחות, בתי קפה טרנדיים, פאבים וגם אמנות מודרנית.

 

בנגקוק שוכנת על גדת נהר צ'או פראיה (Chao Phraya), מצדו המזרחי, ובעבר היא אף זכתה לכינוי "ונציה של המזרח" על שום תעלות המים הרבות שבה. אי אפשר לתאר את בנגקוק ללא נהר זה, שזורם לאורך כ-400 ק''מ מצפון לדרום. הוא לא רק מקור מים ולא רק נתיב תחבורה אלא גם עורק חיים שבלעדיו, כך נדמה, לעיר לא יהיה חמצן. שיט על הנהר לעת שקיעה מגלה זווית שונה לגמרי על בנגקוק. שיט כזה הוא חוויה מיוחדת מאוד, במיוחד אם זה לכם הביקור הראשון בעיר.

 

העיר הוקמה בשנת 1782 על ידי המלך ראמה הראשון, המלך הראשון לשושלת צ'טקרי, שהעניק לעיר את שמה מהביטוי Bang Momok, שפירושו "מקום השזיפים והזיתים". התאילנדים מעדיפים לקרוא לעירם Krung Thep, כלומר "עיר המלאכים". אוכלוסיית העיר הלכה וגדלה במהלך השנים, ובשנת 1960 היו בבנגקוק כמיליון וחצי תושבים. כיום חיים בבנגקוק מעל 8 מיליון איש!

 

בנגקוק היא אחת הערים מכניסות האורחים בעולם. התאילנדים הם עם חביב, חייכן ונימוסי, והתייר המערבי מוצא שפה משותפת עם המקומיים. גם הדת הבודהיסטית, שעקרונותיה מתבססים על סובלנות, הופכת את המקומיים לאוכלוסיה שנעים להסתובב בקרבה.

 

סיבות לנסיעה חוזרת לבנגקוק לא קשה למצוא: האטרקציות מקסימות כתמיד, התנועה נעימה יותר ובירת תאילנד מתכוננת לעתיד, אנרגטית ומעוצבת. העיר עברה כמה גלגולים ב-30 השנים האחרונות, שבמהלכן היא שילשה את אוכלוסייתה והפכה מעיר אסייתית מפגרת ורדומה לכרך פקוק ומאוכלס בצפיפות.

 

מלחמת ווייטנאם הביאה לעיר את החיילים האמריקאים, שעבורם היא הייתה ל"עיר חטאים" ומקום פורקן, ועד היום נמצא כאן רובע בילויים שבו תמצאו את מופעי הסקס הכי מטורפים ואת היצאניות בפינות הרחוב. למרבה הצער, הזנות פורחת בבנגקוק גם היום, כולל זנות קטינים, שמביאה לעיר יותר מדי גברים מערביים ששמחים לשכוח מהמוסר הכפול שלהם ולנצל הגשמת פנטזיות פדופיליות שלא יעזו להגשים "בבית". בשנות השמונים הגיעו לכאן תרמילאים מכל העולם, ואחריהם נהרו למקום גם תיירים בטיולים מאורגנים יוקרתיים. בתקופה ההיא תאילנד החלה לפרוח, ולתיירים ממעמד הביניים היה כסף לבזבז. אבל אליה וקוץ בה: לצד השגשוג והפריחה, גדל גם מספר כלי הרכב בעיר והדרכים נסתמו. שפע פרייקטים ארכיטקטוניים הביאו לצפיפות ולזיהום אוויר. בשנים שבאו אחר כך התפרסמו ידיעות על סקנדלים בממשלה, על נזירים בודהיסטים שפרקו כל עול בהתנהגות מינית וכלכלית לא ראויה, וכמו כן התרחשו על העיר שיטפונות ומהפכה צבאית, האיידס שפשט בממדי מגיפה בעיר וכמובן הצונאמי ששטף את אזור האוקיינוס ההודי ב-2004. כל אלה עצרו במידת מה את שטף התיירים לעיר.

 

הכלכלה התמוטטה והבאט (המטבע המקומי) איבד מחצית מערכו, יחסית לדולר, אבל בנגקוק נולדה מחדש: ענייה יותר ומתונה יותר - עיר שכדאי לגלות שוב.

 

גנבים

בנגקוק אינה יוצאת דופן, גם כאן יש גנבים. באוטובוסים ובשווקים צפופים הם מחפשים תיירים שהניחו את הארנק בכיס החיצוני של תרמיל הגב. הם מצוידים בתערים חדים כדי לשלוף אותו מהתיק במהירות. מקרי גניבה יש גם באוטובוסי לילה לצפון תאילנד או לדרומה, ומומלץ לא להשאיר חפצי ערך בתיקים הגדולים שמוכנסים אל תא המטען. סוג אחר של גניבות מתוחכמות הוא שתדלנים למיניהם, שמציעים לכם ביקור בחנות אבני חן שמציעה "מבצע יחיד במינו של פעם בעשור" – ותרו על העונג , רבים האמינו ונכוו. נהגי טוק-טוק אוהבים לקחת תיירים לחנויות תכשיטים או לחנויות של חייטים, לעתים נגד רצונם, כדי לקבל עמלה. במקרי חירום אפשר לפנות למשטרת התיירות בשיחת חינם (בטלפון ציבורי יש להכניס מטבע, שמקבלים בחזרה בסוף השיחה). בריכוזי תיירים יש נוכחות משטרתית קבועה.

כלל הזהב הוא: להיכנס לחנויות מרצונכם. כל ביקור בחנות שנגררתם אליו על ידי מקומי עקשן עלול להיגמר בבכי.

 

התנהגות במקדש (Wat)

בבנגקוק יש כמובן מקדשים רבים מאוד (כ-400). כשנמצאים במקדש כדאי לזכור, מעבר להנאה הוויזואלית, שהמבנה שלו מעוגן בטקסטים בודהיסטיים שמתארים את השמים, האדמה והעולם שמתחת. המקדשים מעוצבים כך שידמו כמה שיותר לשמים, ועל ידי כך תובטח הרמוניה בין השמים לבין העולם המיידי יותר, האדמה ותושביה. לא לשכוח לחלוץ נעליים לפני שנכנסים לאולם המרכזי של המקדש, ה-Bot. כמו כן, יש להקפיד על לבוש הולם ולשמור על השקט. זכרו: אין להיכנס אל המקומות האלה לבושים במכנסיים קצרים או בחולצות ללא שרוולים, אסור לצלם בתוך מקדש שבו נמצא פסל בודהה ולנשים אסור לגעת בנזירים. מלבד המקדשים המוזכרים כאן יש עוד רבים, פחות מוכרים לתיירים, שמתאימים להליכה נעימה של אחר צהריים.

 

זיהום אוויר

בעיר המצב קשה, והחום והאבק רק מחמירים אותו. הזיהום הוא תוצאה של כלי רכב הממלאים את הרחובות בכמות אסטרונומית. למרות הרכבת העילית והרכבת התחתית, רבים מתושבי בנגקוק מעדיפים להגיע למשרד במכונית, במיוחד אם הם בעמדות בכירות. עד היום לא היה קמפיין לאומי רציני לנסיעה בתחבורה הציבורית, אבל יותר ויותר אנשים החיים בפרברים משאירים את המכוניות במגרשי חניה הצמודים לתחנות הרכבת ונכנסים לעיר בתחבורה ציבורית.

 

מספרי טלפון חשובים

משטרה - 191

מכבי אש - 199

אמבולנס - (662) 255-1133/6

משטרת התיירות - 1699 או 1155

 

מקרי חירום רפואיים

בית החולים Bumrungras International

בית החולים הפופולרי ביותר בקרב תיירים וזרים.

כתובת: 33 Sukhumvit 3 (Soi Nana Nua), רובע Wattana . רכבת עילית Nana.

טלפון: 662-667-1000

מרפאת השיניים Dental Hospital

כתובת: 88/88 Sukhumvit 49, Sukhumvit Road. רובע: Wattana.

טלפון: 66-2260-5000

פתוח: שני-שבת 20:00-9:00, ראשון 16:30-9:00. שירותי חירום פתוחים 24 שעות ביממה

רכבת עילית: Thong Lo


שגרירות ישראל

כתובת: Sukhumvit soi 19, בקומה ה-25 של בניין Ocean Tower II

טלפון: 66-220-49200/1/2 טלפון חירום: 66-220-49210

פתוח: שני-שישי 16:00-9:00

אתר: שגרירות ישראל בבנגקוק

 

משרדי אל-על

כתובת: 3354/47 Rama IV Road, Klongton, בקומה ה-14 של בניין Manorom

טלפון: 66-2-2498818/9

 

בית חב"ד

כתובת: Ram Buttri 96, Banglumpoo

אתר: chabadthailand

 

טלפון

בתאילנד חייבים לחייג את המספר כולל הקידומת, גם אם נמצאים באותה עיר. כך, כשמתקשרים למספר מקומי בבנגקוק חייבים לחייג 66 לפני מספר הטלפון.

 

כתובות

למצוא כתובת זהו עסק לא פשוט בבנגקוק - עיר שבנויה מקבוצת כפרים שהפכו למטרופולין. צריך להכין שיעורים לפני שיוצאים לדרך. הפתרון הטוב ביותר הוא לדאוג שיהיה ברשותכם כרטיס ביקור הכתוב בתאית ולהראות אותו לנהג המונית.
העיקרון לא מאוד מסובך: מכל רחוב ראשי יוצאות סמטאות (soi), הממוספרות בסדר עולה. בצד אחד של הרחוב המספרים הם זוגיים, ובצד השני אי-זוגיים. כך, למשל, אם הולכים ברחוב הראשי Sukhumvit לכיוון דרום-מזרח אפשר לראות את סוי 4, ואחריו את סוי 6 ו-8 . בצד השני של הרחוב נמצאים סוי 3, 5, 7 וכו'.
הכתובת 4 25 Sukhumvit , למשל, אומרת להגיע לסוי מס' 4 היוצא מרחוב סוקומוויט, ואז ללכת לבית מספר 25. הבעיה היא שלחלק מהסמטאות האלה יש גם שמות בנוסף למספר. לכן כדאי תמיד להכין שיעורי בית לפני שיוצאים אל היעד, ולקבל כמה שיותר נקודות ציון בדרך אליו.

 

אזורים עיקריים

 

Babgrak

כולל את האזור המסחרי סביב Silom Road. זהו הרובע הפיננסי הרציני של העיר במשך היום, ואזור חיי הלילה מרכזי בשעות הלילה עם אזורים כמו הפטפונג (Patpong). הבניין הגבוה ביותר ברחוב הוא State Tower. הבניין של מלון Dusit Thani השוכן בצד השני של הרחוב ידוע גם הוא בגלל המבנה המשולש שלו. סניפים ראשיים של בנקים, מוסדות פיננסיים ובנייני משרדים הופכים את האזור לוול סטריט של בנגקוק.

 

ברחוב משובצות חנויות הפונות לתיירים במיוחד חנויות בגדים, אמנות ותכשיטים.

בתי הכלבו באזור זה קטנים לעומת אלו שברבעים האחרים.

עוד יש כאן שוקי לילה, וכמובן ברים וגו-גו ברים הנמצאים באזור האדום של הרובע, בפטפונג.

בצד המערבי נמצא הנהר צ'או פראיה. המלונות המפוארים אוריינטל, שנגרילה ושרתון רויאל אורכיד נמצאים לידו.

 

ברובע עוברים קווים של הרכבת עילית ושל המטרו. הרציף המרכזי של ספינות האקספרס, Saphan Taxin, נמצא כאן. מזחים אחרים הם Oriental ,Wat Muang Kae ו-Si Phraya.

 

Phra Nakhon

הרובע גובל ממערב בנהר צ'או פראיה וכולל את האי ראקאנוסין. כאן נמצאים רוב אתרי התיירות הידועים של העיר, כולל ארמון המלך והמקדש Wat Pho. זהו המרכז הרוחני והנפשי של התאילנדים, המסמל את עברה העשיר של המדינה. פה נמצא Sanam Luang – פארק היסטורי ליד ארמון המלך שמשמש לטקסים בודהיסטים או מלכותיים.

 

כאן נמצאים קוואסן (Khao San Road) ואזור בנגלמפו (Banglamphu), הממוקם בחלק הצפוני של Rattanakosin וידוע כמרכז התרמילאים של בנגקוק, כולל רחוב קוואסן והרחובות סביבו. פה תמצאו את כל מה שמטיילים בעלי תקציב מוגבל יכולים לרצות. תוכלו להתכונן לטיול הבא, לעשות קניות ולהחליף חוויות עם מטיילים אחרים. באזור, הקטן יחסית, ישנם אינספור גסטהאוסים ומלונות, אינטרנט קפה, מסעדות, מכוני מסאז', סוכני נסיעות, מועדונים וברים, חנויות ספרים, חייטים, בתי מרקחת, דוכנים שמוכרים מכל וכל, מכוני קעקועים ועוד עסקים רבים אחרים. בשנים האחרונות חל שינוי קל, עם כניסה של רשתות המזון המהיר, וצמחו בו ברים מתוחכמים ומלונות בטווח מחירים ממוצע יותר. כל זה משנה קצת את התדמית החבוטה של האזור, אבל לא פוגע באווירה הרגועה, המשוחררת והאנרגטית של המקום.

 

כאן נמצאת גם "הודו הקטנה", סביב רחוב Pahurat. תמצאו פה שווקים מיוחדים של אוכל הודי, זהב, בדים וסרטי בוליווד.

 

Pathum Wan

ידוע במרכזי הקניות שלו: סיאם סנטר, סיאם דיסקברי סנטר וסיאם פאראגון. כיכר סיאם ו-MBK Center, כמו גם בבזאר הלילה Suan Lum. בנוסף נמצא כן בית ג'ים תומפסון, מקדש אראוואן ופארק לומפיני.

 

Samphanthawong

ברובע זה נמצאת צ'יינטאון, באזור Yaowarat Road. צ'יינטאון הבנגקוקית היא צבעונית, אקזוטית ועמוסה, מלאה בדוכנים והמון חנויות המוכרות זהב. תושביה הסינים של העיר ממשיכים במסורות ובמנהגים שלהם ומעניקים לאזור אופי שונה לחלוטין משאר בנגקוק.

 

Watthana

האזור בין Sukhumvit Road לבין Khlong Saen Saeb. אזור מסחרי ובו הרבה מלונות והוסטלים. כל הסואי האי-זוגיים נמצאים כאן. כאן עוברים קווי רכבת עילית ותחנת המטרו Sukhumvit נמצאת כאן.

 

Klong Toey

כאן נמצא רחוב סוקומאוויט (Sukhumvit ) - רחוב סוקומוויט הארוך מתחיל כ-Ploenchit Road ואח"כ משנה את שמו ל-Rama I Road ככל שמתקדמים מערבה. זהו המרכז המסחרי המודרני של העיר, מלא בקניונים ומלונות. תחנת skytrain Siam היא הדבר הקרוב ביותר למרכז שיש לבנגקוק. זהו אזור אורבני ומתוחכם המהווה אלטרנטיבה לרוחניות של בנגקוק, והוא והרחובות סביבו מלאים באפשרויות של קניות, אוכל וחיי לילה. אתם עדיין בתאילנד, וזה מורגש, אבל רוב המסעדות האופנתיות, הברים, הקניונים הממוזגים, מלונות היוקרה והמועדונים הסטייליסטים משדרים מודרניות ובינלאומיות. באזור זה נמצא גם רובעי האורות האדומים הידועים לשמצה של העיר Nana Plaza ו-Soi Cowboy. הרכבת העילית נוסעת לכל אורכו של הרחוב ועוזרת להתגבר על הכמות הבלתי אפשרית של הנאות שהוא מציע.

 

Thonburi

הגדה המערבית והשקטה יותר של הנהר, שבה נמצאים מקדש Wat Arun והרבה תעלות קטנות שכיף לחקור.

 

אתר: bangkoktourist

 

 

בנגקוק

אקליםבבנגקוק כדאי לבקר בין החודשים נובמבר-פברואר, כשהלילות די קרירים (מצדיקים סוודר). התקופה הגשומה מתחילה ביולי ונגמרת באוקטובר. האביב חם מאוד.
תחבורהבעיית התנועה עומדת במרכז תשומת הלב. רכבת תחתית תיפתח בקרוב ובינתיים המוניות צופרות ללא הפסק. הטוקטוקים, התלת-אופנועים המפורסמים, שזיהמו את האוויר והיו אהובים כל כך על התיירים, נעלמו כמעט כליל מהנוף המקומי. הם הוחלפו בטוקטוקים המונעים בגז, אבל בעיקר תופסת את מקומם ה-Skytrain, הרכבת העילית של העיר, שהיא מערכת התחבורה המהירה של בנגקוק. היא נפתחה בשנת 1999 ורצה על שני קווים. הקו האחד, הקצר, מכונה Silom-line, כשמו של הרחוב. קצהו האחד הוא ליד הנהר בקרבת המלונות Shangri-La ו- Orient. קצהו השני באיצטדיון הלאומי. הוא עובר בדרכו בתחנת Sla Daeng, ממנה אפשר להגיע לשוק הלילי ולמועדוני הסקס שבפטפונג. הקו השני, הארוך, הוא Sukhumvit-line. שמונה תחנות יש לרכבת לאורך דרך זו. התחנה הסופית בצפון היא Mor Chit, בקרבת אתר שוקי סוף השבוע Chatuchak, שאליו היו מגיעים בעבר בנסיעה די מפחידה במונית. הרכבת מגיעה כל 3 דקות, היא פועלת מ-6 בבוקר עד חצות והקרונות נוחים וממוזגים. המערכת הזאת היא מתת שמיים לתיירים ומכסה את רוב האזורים האטרקטיביים. עובדה מעניינת היא שהרכבת לא הצליחה כל כך אצל התושבים. מעמד הביניים סירב לוותר על הרכב האישי והעובדים דווקא מעדיפים את האוטובוסים, שהם איטיים אבל זולים יותר.

 

כתבות אחרונות על בנגקוק

ביקרת במקום מגניב בטיול
האחרון שלכם?
ספרו על זה לכולם!
הוספת נק' עניין
יש לבצע לוגין כדי להוסיף נקודות עניין
Vertigo Restaurant & Moon Bar

בר-מסעדה שחייבים לראות ...

Wat Traimit (מקדש הבודהה המוזהב)

כשמו כן הוא, והבודהה המוזהב שבו מפעים במציאות יותר מכל תמונה...

בית ג'ים תומפסון

מערבי שהשתקע בבנגקוק ונעלם במלזיה - ג'ים תומסון הפך לאגדה, והב...

Wat Saket וגבעת הזהב

מקדש מיוחד במיוחד...

פארק לומפיני

רוצים לשכב על הדשא, להצטרף לשיעור אירובי קבוצתי או לשוט בסירת ...

Wat Pho (וואט פו)

מקדש יפהפה אפוף אווירה וסמלים בודהיסטיים ...

Wat Phra Kaew

בודהה האזמרגד מושך לכאן תיירים רבים - אבל מה שתראו סביבו יפה ל...

Hotel Muse

עיצוב מרשים ומחירים מפתיעים...

לישון בבנגקוק

בבנגקוק יש מלונות בכל רמה ומכל סוג, כולל כמה מהטובים והגרועים ...

Hansar Bangkok

מלון יפהפה בלב רובע קניות תוסס...

מתחם ארמונות המלך

מתחם ארמונות המלך הוא אתר התיירות בה' הידיעה של בנגקוק, ובצדק ...

The Peninsula

מלון 5 כוכבים מצוין...

חוות הנחשים

בואו להכיר את הנחשים של תאילנד ...

Wat Suthat ונדנדת הענק

אחד המקדשים המיוחדים והרוגעים בעיר...

מוזיאון הסירות המלכותי

הסירות המלכותיות נראות כלקוחות מזמנים עתיקים ומרשימות ביופיין...

Wat Arun

אחד המקדשים המיוחדים ביותר בבנגקוק...

Mandarin Oriental

אחד המלונות המרשימים בעיר...

Dream Hotel

מלון 5 כוכבים נעים במיקום מצוין וידוע לטובה בעיקר בקרב לקוחות ...

The Eugenia

מלון בוטיק יוקרתי...

צ'יינטאון

גם לבנגקוק יש את הצ'יינטאון שלה - אלא שכאן, בקרבת החנויות והדו...

בנגקוק של הלילה

חיי הלילה של בירת תאילנד מציעים הכול מהכול - ממקומות סליזיים ו...

פארק השעשועים Dreamworld

פארק שעשועים כיפי ולכל הגילאים...

The Sukhothai

יוקרה תאילנדית - קווים נקיים ומעוגלים, בדי משי תאילנדיים בצבעי...

בית קוקריט

בית רה"מ לשעבר, שהפך למוזיאון אקלקטי ומרשים...

Chakrabongse Villas

פינוק אמיתי - וילות יוקרתיות ומפנקות להשכרה...

Wat Benchamabophit

דוגמה נפלאה לארכיטקטורת מקדשים מודרנית...

בנגקוק בירת האוכל התאי

בבנגקוק אי אפשר להיות רעבים אפילו לרגע - היא מציעה מן המיטב של...

Shangri-La

מלון יוקרתי הצופה לנהר ומציע פינוקים שונים...

Sheraton Grande Sukhumvit

מלון יוקרתי ויאידאלי במיוחד לאנשי עסקים...

The Mandarin

מלון 3 כוכבים נעים במיקום טוב...

מוזיאון פראסארט

מוזיאון לא שגרתי שהוא בעצם אוסף של מבנים תאיים עתיקים...

Biscotti

מסעדה איטלקית יוקרתית ואנינה באווירת ביסטרו נעימה ותפריט מגוון...

Four Seasons Bangkok

מלון מצוין כיאה לשמה הטוב של הרשת ובטוויסט תאילנדי ...

המוזיאון הלאומי של בנגקוק

לא כדאי להחמיץ את המוזיאון הזה, שיעניק לכם ראייה רחבה יותר על ...

The Landmark

מלון 5 כוכבים מודרני...

Lub d

הוסטל נעים וזול במיקום טוב...

Agalico Gardens and Tea Room

עוגות וחליטות תה בלב גן יפה - מקום יפהפה ושקט לנוח בו...

Asia Hotel Bangkok

מלון מצוין ונוח במיקום נהדר...

Pharanakorn Nornlen

מלון צנוע ושקט...

Celadon

מסעדה יוקרתית המגישה אוכל תאילנדי לאניני טעם...

גלריית האמנות הלאומית

עבודות של אמנים תאילנדיים (בעיקר) ואפילו יצירות של המלך בכבודו...

Siam Park City

פארק שעשועשים שמתאים לילדים בכל הגילים...

הגן המלכותי סאראנרום

גן מקסים - אי של שקט וצמחייה ...

Baan Waree

מלון בוטיק במעוצב בצורה מצועצעת וצבעונית ...

The Metropolitan

מלון 5 כוכבים בעיצוב מושקע ופינוקים באיכות גבוהה ובמחיר נוח יח...

I.sawan Spa

ספא ענקי שמציע מסאז'ים וטיפולים רבים, לצד שירותים נוספים. תוכל...

Seven Hotel

מלון בוטיק יפהפה...

טיולים ותחבורה בספינה

הדרך המומלצת להכרת בנגקוק ולהתניידות בה...

Luxx

מלון אינטימי בעיצוב מינימליסטי ...

Grand Hyatt Erawan

יוקרתי, מושקע ומפנק...