אירופה
 

שאמוני

mail_icon printer_icon

העיירה שאמוני ניצבת למרגלות ההר מון בלאן (Mont Blanc) – ההר הגבוה ביותר באירופה המערבית – וממוקמת באחד העמקים היפים של צרפת, מוקפת בהרי האלפים, שעליהם גולשים בחורף אלפי חובבי סקי.

 

שמוני היא בירת טיפוס הרים מאז 1821. שמוני היתה אתר יוקרתי, אופנתי ופופולרי עד מלחמת העולם השניה. אבל שמוני לא היתה כזו בלי האנגלים! מטפסי הרים, משוררים, ציירים, ילדי הבורגנות הלונדונית הגיעו לכאן במספרים גדולים, והגיעו למצב כזה שבנו כאן קפלה אנגליקנית (בשנת 1857). המפורסם בהם הוא מטפס ההרים אדרואד ווימפר (1840-1911) שכבש את המטרהורן (בצרפתית: "Mont Cervin"), את ה- Grandes Jorasses  ואת Aiguille Verte. על שמו נקרא אחד הרחובות היפים ביותר בעיירה, ולידו נמצא רחוב הנושא את שמו של חבר משלחתו מישל קרוז (Michel Croz), המדריך המפורסם משמוני שמת באופן טרגי בירידה מהמטרהורן.

 

שמוני היא אחד מאתרי הסקי הידועים באירופה ומכל היבשת נוהרים אליה. כאן נערכו משחקי החורף האולימפיים הראשונים בשנת 1924.

 

האזור יפה ביותר באביב ובקיץ עם תפאורת רקע דרמטית של שלג כבד מאוד בפסגות, שמנוגד לשפע כרי המרעה הירוקים המקושטים בבקתות כפריות, צאן הרועה בשטח ושפע עצום של פרחי בר. מעליות הסקי והגונדולות הרבות המטפסות מהכפרים, מצביעות על כך שמדובר ביעד לחובבי ספורט החורף. אבל גם בעונות אחרות של השנה יש כאן מה לעשות - טיולים ברגל, רכיבה על אופניים, דאייה, החלקה על הקרח וגלישה מפחידה במזחלת קיץ.

 

למרות פירסומה העולמי והפופולריות שלה שמרה שמוני על אווירת הכפר, במיוחד ברחובות המיועדים להולכי רגל שבדרומה, שם תמצאו גם מרכזי קניות.

 

המרכז החופשי ממכוניות מלא באווירה עם רחובות מרוצפים וכיכרות, בנינים ישנים יפהפיים, נהר זורם ובתי קפה.

 

שמוני נמצאת במרחק של כשעת נסיעה מז'נבה בשוויץ לאורך הכביש המהיר "Autoroute Blanche". הגבול לאיטליה נמצא גם כן במרחק 20 דקות נסיעה מהמקום דרך מנהרת מון בלאן (Mont Blanc Tunnel).

 

logo

 

אתר אינטרנט: Chamonix

 
 

כתבות אחרונות

 
 
 

 

זהו אינו כפר שווייצרי אלא הכפר הצרפתי למהדרין שאמוני, שנהנה גם הוא מקרבה לאלפים

מזג אויר 

2°C4°Cסיכוי לגשם

שער המטבע 

Euro = 4.21 ILS

שעה 

13:25