אירופה
 

גאורגיה

mail_icon printer_icon

גאורגיה ידועה באירופה בכינויה "ג'ורג'יה", שהעניקו לה הפרסים והערבים. השם "גרוזיה" ניתן לה על ידי הרוסים, מהם הועתק בזמנו לעברית ואילו הגאורגים מכנים עצמם בשם שונה לגמרי - קרתוולבי (Kartvelebi).

 

עד שנת 1991 הייתה גאורגיה חלק מברה"מ. העצמאות אמנם איפשרה ביטוי לאומי, שאין לזלזל בו, אבל לאחריה גם הידרדרה המדינה כלכלית וחלה ירידה משמעותית בתחומי החינוך, הבריאות והשירותים החברתיים. במדינה העשירה לשעבר יש היום, מחד, חנויות ריקות, מפעלים סגורים ומחלידים ותשתיות מוזנחות ומאידך, ארוחות כיד המלך ואוכלוסיה משכילה, שתעדיף הצגת תאטרון על בגד חדש.

 

השפע האמיתי הוא, כמובן, באתרים ההיסטוריים המושכים לכאן שוחרי תרבות מהעולם כולו. כאלו הן חורבות ורְדֶזְיַה עם מנזריה שנחצבו בסלע במאה ה-11, הקתדרלה של סְוֶוטי צְחובֶלי (מילולית: "העמוד נותן החיים"), או חורבות אופְלִיסְצִיחֶה שמול גורי, אתרים שזכו להיכלל ברשימת המורשת העולמית של אונסק"ו.

 

ארץ זו, שבין אסיה לאירופה, למרגלות הקווקז, במיצר שבין הים הכספי לים השחור, היתה מאז ומתמיד אזור מעבר חשוב בין אירופה לאסיה. לכן גם שימשה זירה למאבקים ולגלי פולשים, ששטפו את האזור מכיוונים שונים.

 

אתר: Georgia

שטח69,700 קמ"ר
אוכלוסייה4.6 מיליון נפש
שפהגאורגית
דת84% נוצרים אורתודוכסים, 10% מוסלמים
הפרשי שעותשעה אחת לפני ישראל (כשבישראל 8:00, בגאורגיה 9:00)
מטבעלארי (Lari)
אקליםהקיץ לוהט והחורף קר ומושלג. העונות המומלצות הן עונות המעבר, מאי-יוני (אם כי יש סיכוי טוב לירידת גשמים) וספטמבר-אוקטובר. בחורף אפשר לבלות כאן בכמה אתרי סקי.
דרישות ויזהישראלים לא זקוקים לאשרת כניסה לגאורגיה
 
 

כתבות אחרונות

 
 
 

 

Georgia on my mind