אירופה
 

בלגיה

mail_icon printer_icon

בלגיה היא אחת משלוש מדינות השפלה יחד עם הולנד ולוקסמבורג, מה שאומר שרוב שטחה נמוך, פרט לרכס הארדנים (Ardennes) בדרום. בשטחה עוברים הנהרות Meuse ו-Scheldt, ורשת של תעלות.

 

יש הטוענים שהיא בסך הכל מסדרון מעבר ארוך למטייל באירופה ולא יעד תיירותי בפני עצמו, אבל מתברר שבלגיה היא אחת המדינות המעניינות באירופה, מבחינת ההיסטוריה שלה, מבחינת יצירות האמנות שאפשר לראות בה ובמיוחד מבחינה קולינרית. המטבח הבלגי הוא אחד המטבחים העשירים ביותר בעולם, אם לא העשיר מביניהם.

 

שטחה של בלגיה עולה רק במעט על זה של ישראל, אבל בבלגיה מצטופפים להם כ-10 מיליון תושבים, מה שעושה אותה לאחת המדינות הצפופות בעולם. האוכלוסיה הבלגית מורכבת משני עמים: הפלמים, צאצאיהם של הפראנקים הקדומים היושבים בצפונה של המדינה, מונים כ-60 אחוז מאוכלוסייתה ומדברים בניב הדומה להולנדית; והוואלונים, שמוצאם מן הקלטים, יושבים בדרום, מדברים צרפתית ונושאים את תרבות צרפת.

 

המוזר הוא, שדווקא במקום שבו מתכנסים עמי אירופה במטרה להתאחד (בריסל, כידוע, משמשת מקום מושבם של מפקדת ברית נאט"ו ושל הפרלמנט האירופי), שורר מצב של פירוד, עד כדי מעשי איבה ואלימות בין שני העמים, שלא הצליחו ולא רצו להתאחד, למרות מאמצים במשך מאות שנים. הפלמים מתמרמרים על כך שהמיעוט הוואלוני השתלט על הארץ ועל תרבותה והם דורשים לעצמם אוטונומיה כלכלית, אם לא פירוק האיחוד כולו.

 

המטבח הבלגי הוא שילוב של מסורות בישול עתיקות מכל רחבי אירופה, שהותך בתקופת ימי-הביניים למטבח מקומי עשיר המבוסס על חומרים טריים מקומיים מהאיכות הגבוהה ביותר. המתכונים עברו מפה לאוז ורק לעיתים רחוקות מאוד נכתבו. בשלב מסוים התקבע המטבח המקומי בשמרנות, שדחתה השפעות אופנתיות. ההקפדה, האיכות ותשומת הלב נצרבו לגסטרונומיה מקומית. הנובל קוויזין והפיוז'ן עם הבישול האוריינטלי נשארו בחוץ.

 

בירה היא המשקה הלאומי בבלגיה והיא זוכה ליחס של כבוד בדומה ליחס שנותנים הצרפתים ליין. משמעות הדבר היא שאל הבירה מתייחסים כאל מוצר שהאיכויות שלו נמדדות על פי הרחה וטעימה. יותר מ-300 סוגי בירה מיוצרים על ידי יותר ממאה מבשלות.

 

שוקולד הוא אולי המאכל המזוהה ביותר עם בלגיה ובמיוחד הפרלינים המפורסמים, שבלגיה היא מולדתם. טעמו של השוקולד הבלגי הוא משובח ביותר הודות לאחוז הגבוה של הקקאו שבו, שמקורו בפולים אפריקאים איכותיים.

 

שטח30,528 קמ"ר
אוכלוסייה10.4 מיליון נפש
עיר בירהבריסל
שפהפלמית באזור פלנדריה וצרפתית בוולוניה
דת75% קתולים
הפרשי שעותשעה אחת אחרי ישראל (כשבישראל 8:00, בבלגיה 7:00)
מטבעיורו
חשמל220 וולט
אקליםמזג האוויר בבלגיה נוח יחסית. חודשי הקיץ החמים (יולי אוגוסט) הם הגשומים ביותר בשנה.
תחבורהיש בבלגיה הרבה אוטובוסים וגם קל ולא יקר לשכור רכב, אבל אמצעי התחבורה העיקרי כאן הוא הרכבות היעילות והמהירות. הרכבות מתחלקות לשלושה סוגים: בין-עירוניות (המהירות ביותר), בין-אזוריות ומקומיות. בערים הקטנות האוטובוסים ממלאים את החסר ובערים הגדולות יש חשמליות ומטרו (המוניות יקרות). רכיבה על אופניים היא דרך פופולרית לנוע ממקום למקום בצפון המישורי.
דרישות ויזהישראלים לא זקוקים לאשרת כניסה לבלגיה
 
 

כתבות אחרונות

 
 
 
 

 

בלגיה - ממעוף הציפור